Հայաստանում այս տարվա 6 ամերիսների ընթացքում 30 հազար 821 քաղաքացի վարորդական իրավունքի վկայական է ստացել, որը շուրջ 10 հազարով ավելի է նախորդ տարվա նույն ցուցանիշից: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության եւ լրատվության հետ կապերի վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանը:
NEWS.am-ը փորձել է պարզել, թե ինչ արժե մեքենա վարել սովորելը, ինչ առավելություններ եւ թերություններ ունի վարորդական իրավունք ստանալու նոր ընթացակարգը եւ այլն:
Ի՞նչ արժե մեքենա վարել սովորելը
Երեւանում գործում են մոտ մեկ տասնյակ ավտոդպրոցներ, որտեղ մեքենա վարել սովորելու համար տարբեր ընթացակարգեր եւ գներ են սահմանված: Այսպես,
«Մոբիլ Սթարթ» ավտոդպրոցի տնօրեն Գարեգին Արզումանյանը NEWS.am-ին հայտնեց, որ իրենց մոտ մեքենա վարելու դասընթացը տեւում է 1,5 ամիս, որի մեջ ներառվում է եւ տեսական, եւ պրակտիկ դասերը: Դասընթացի ընդհանուր արժեքը 145 հազար դրամ է: Տնօրենը չցանկացավ նշել, թե օրինակ տարեկան կամ ասմական քանի մարդ է դիմում իրենց մեքենա վարել սովորելու համար:
«Դվին» ավտոդպրոցի  աշխատակից Գառնիկ Խոջագուլյանը նշեց, որ իրենց մոտ տեսական պարապմունքները  ներառում են 20 ուսումնական օր եւ արժեն 25 հազար դրամ, իսկ պրակտիկ դասընթացի մեկ ժամն արժե 3500-4000 դրամ (կախված նրանից, թե ավտոմեքենայի փոխանցման տուփը մեխանիկական է, թե ավտոմատ):
Մեկ այլ ավտոդպրոցում, որի աշխատակիցը չցանկացավ ներկայանալ եւ ասել իրենց ավտոդպրոցի անվանումը, տեսական պարապմունքներին հատկացվում է 30 ժամ եւ արժե 25 հազար դրամ, իսկ պրակտիկ դասընթացի մեկ ժամն արժե 3000 դրամ: «Բարի երթ» ավտոդպրոցում էլ տեսական դասընթացները տեւում է 10 օր` 4-ական ժամով եւ արժե 30 հազար դրամ, իսկ պրակտիկ դասընթացների մեկ ժամը 3500 դրամ:
Ի՞նչ է անհրաժեշտ վարորդական իրավունք ստանալու համար
Քաղաքացիների կողմից վարորդական իրավունքի վկայականներ ստանալու, քննություններ ընդունելու եւ վարորդական վկայական հատկացնելու փոփոխությունները սահմանվել են ՀՀ կառավարության թիվ 424 որոշմամբ, իսկ վարորդական վկայական ստանալու նոր ընթացակարգը ուժի մեջ է մտել այս տարվա մայիսի 14-ից: Ի դեպ, Խորհրդային նմուշի վարորդական վկայականների ժամկետն ավարտվում է դեկտեմբերի 31-ին:
Ըստ սահմանված  կարգի` 18 տարին լրացած յուրաքանչյուր անձ, ով դիմի ՃՈ տարածքային հաշվառման քննական ստորաբաժանում` վարորդական իրավունքի վկայական ստանալու համար, կարող է քննություններ հանձնել եւ ստանալ այն: Վարորդական վկայական ստանալու համար դիմողը պետք է հանձնի երկու քննություն` տեսական եւ գործնական: Տեսական որակավորման քննություններն անցկացվում են համակարգչային տարբերակով, թեստերի միջոցով, որում ներառված 10 հարցից 9-ին պատասխանելու դեպքում, համարվում է, որ ապագա վարորդը քննությունը հանձնել է:
Դրան հաջորդում է գործնական քննությունը`  հաշվառման ստորաբաժանումում, ինչը եւս բարեհաջող հանձնելուց հետո քաղաքացին ստանում է վարորդական վկայականը: Այն անձն, ով առաջին անգամ է ստանում վարորդական իրավունքի վկայական, պետք է մասնակցի որակավորման քննություններին:
Վարորդական իրավունք ստանալու համար քաղաքացին յուրաքանչյուր քննության համար պետք է վճարի 3 հազարական դրամ, վարորդական վկայական ստանալու համար 12 հազար դրամ, իսկ գործնական քննության համար` 10 հազար դրամ:
Այսպիսով`վարորդական իրավունք ստանալու համար անհրաժեշտ է  ֆիզիկական անձի ներկայություն, անձնագիր, 28 հազար դրամ` պետական տուրքերը վճարելու համար, փորքիշատե գիտելիքներ եւ երկու քննություններին մասնակցություն: Նախորդ կարգի համեմատ` գործող կարգում մասնավորապես հանել են բժշկական հավատարմագրման տեղեկանքի առկայությունը (փսիխո), ինչպես նաեւ ավտոդպրոցներում պարտադիր սովորելու պայմանը:
Վարորդական վկայական ստանալու նոր ընթացակարգը բազմաթիվ խնդիրներ եւ դժգոհություններ է առաջացրել ավտոդպրոցների շրջանում: Ավտոդպրոցներից մեկի աշխատակիցը նշեց, որ նոր ընթացակարգի պատճառով ավտոդպրոցներում սովորող անձանց թիվը պակասել է, իսկ դրա արդյունքում հնարավոր է ավտովթարների կտրուկ աճ:
«Բարի երթ» ավտոդպրոցի աշխատակից Արտավազդ Ասատրյանի խոսքով` ամիսը 10-15 անձ է հազիվ դիմում, եւ այսօր շատ դպրոցներ փակման եզրին են:
«Հանրապետությունում գործող 100 դպրոցներից մոտ 90-ը փակվեցին,մոտ 800 աշխատող դուրս է մնում աշխատանքից, այդքան հարկատուներ պակասում են, այդքանը հաշվի չեն առել նրանք»,- ասաց Արտավազդ Ասատրյանը: Հարցին, թե կառավարության որոշումից դժգոհ անձինք որեւէ կերպ արտահայտե՞լ են իրենց տեսակետը, Արտավազդ Ասատրյանը նշեց. «Ու՞մ դեմ արտահայտեմ, աղջիկ ջան»:
Ի դեպ, նոր ընթացակարգը ներկայացնելիս պատկան մարմինները նշել էին, որ այժմ վարորդական իրավունքի ստացման գործընթացը հեշտացված է:
«Չեն հեշտացրել, հիմարացրել են ամեն ինչ: Պատկերացրեք, որ այդ մարդը գնում է քննություն հանձնում եւ անցնում, բայց նա գժանոցում կամ պոլիկլինիկայում հաշվառված է, իսկ ԳԱԻ-ն այսօր տեղեկություն չունի` տվյալ մարդն իրավունք ունի՞ վարորդական իրավունք ունենալու, թե` ոչ»,- նշեց ավտոդպրոցներից մեկի աշխատակիցը, ով չցանկացավ ներկայանալ:
Ըստ նրա` վարորդական վկայական ստանալու համար ավտոդպրոցում չսովորելը նույնն է, ինչ դպրոցները փակել եւ ասելը` գնացեք տանը սովորեք եւ եկեք բուհ ընդունվեք:
«Մենք պատրաստում էինք որակյալ վարորդներ, պարտադիր գալիս էին պարապում, սովորում, իսկ այսպես կարող են տանը նստել, մի երկու բան կարդալ, հարեւանի մեքենան քշել, վարորդական իրավունք հանել եւ այդպես էլ ավտովթարները շատանում են»,- ասաց նա` հավելելով, որ ցանկացած երկրում, երբ օրենքում փոփոխություններ են անում, լսում են նաեւ մասնագետների կարծիքը, առաջարկությունները, ինչը մեզանում չի արվել:

В течение 6 месяцев 2011 г. водительские права в Армении получили 30 821 граждан, что на 10 тыс. больше, чем в прошлом году. Это в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am подтвердил начальник управления информации и по связям с общественностью полиции Армении Ашот Агаронян.
Новости Армении – NEWS.am решило выяснить, во сколько обойдется гражданину научится водить машину, какими достоинствами обладает новая процедура получения водительских прав и так далее.
Сколько это стоит?
В Ереване действует около десятка автошкол, и везде установлены свои цены, в каждой школе свой порядок. Так, директор автошколы «Mobil Start» Гарегин Арзуманян в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил, что курс обучения вождению автомобиля у них длится 1,5 месяца, в это входят и теоретические, и практические уроки. Общая стоимость обучения составляет 145 тыс. драмов ($400). Директор не захотел говорить о том, сколько людей ежемесячно или ежегодно проходит обучение в «Mobil Start».
Сотрудник автошколы «Двин» Гарник Ходжагулян отметил, что у них теоретические занятия состоят из 20 учебных дней. Стоимость – 25 тыс. драмов (менее $70). Час практических занятий стоит 3500-4000 драмов ($10-12,5) в зависимости от типа коробки передач (механическая/автоматическая).
В другой школе, сотрудник которой наотрез отказался назвать себя и даже автошколу, на теоретические занятия отводится 30 часов (25 тыс. драмов). Час практических занятий стоит 3000 драмов($8,2).
В автошколе «Доброго пути» на теоретические занятия выделили 10 дней (каждое занятие длится 4 часа), стоимость – 30 тыс. драмов ($82).
Что нужно, чтобы получить водительские права?
Изменения в процедуру получения гражданином водительских прав, приема экзаменов у будущих водителей и предоставления им прав на вождение были внесены решением правительства Армении № 424, а новая процедура получения водительских прав вступила в силу с 14 мая 2011 г. Отметим, что срок действия водительских удостоверений советского образца истекает 31 декабря.
Отныне любой гражданин Армении, достигший 18 лет и обратившийся в районное экзаменационное подразделение дорожной полиции за получением водительских прав, может сдать экзамены и получить их. Он должен сдать 2 экзамена – теоретический и практический. Для проверки теоретических знаний используется компьютерный тест – в случае, если будущий водитель ответит правильно на 9 из 10 тестовых вопросов, считается, что он сдал экзамен.
После этого подавшего заявление ждет практический экзамен. Успешно сдавший получает права.
Если претендент получает водительское удостоверение впервые, то он должен принять участие в квалификационном экзамене. Для получения водительских прав гражданин должен заплатить за каждый экзамен по 3 000 драмов, за само удостоверение – 12 000 драмов, за практический экзамен – 10 000 драмов. Таким образом, для получения прав в итоге нужно физическое присутствие, паспорт, 28 000 драмов ($76), немного знаний и успешная сдача двух экзаменов.
Новая процедура получения водительских прав вызвала множество проблем и бурю негодования в автошколах. Сотрудник одной из них ответил, что из-за нее сократилось число людей, которые проходят обучение в автошколах, из-за чего вскоре резко возрастет количество ДТП. Сотрудник автошколы «Доброго пути» Артавазд Асатрян заявил, что в месяц к ним еле обращаются 10-15 человек, и многие школы сегодня находятся на пороге закрытия.
«Из около 100 школ, действующих в Армении, почти 90 закрылись, около 800 сотрудников остаются без работы. Именно столько налогоплательщиков теряет государство, которое не учло это», - заявил он. На вопрос о том, выражали ли в связи с этим сотрудники автошкол свое недовольство, Асатрян заявил: «Кому выражать-то?».
Примечательно, что соответствующие органы, когда представляли новую процедуру, отмечали, что теперь все будет более упрощено. «Они не упростили, а сделали все более идиотским. Представьте, что кто-то идет, сдает экзамен, проходит, но он стоит на учете в психушке, а ГАИ сегодня не знает, имеет ли этот человек право получать права или нет», - отметил сотрудник одной из автошкол, который не пожелал представиться. По его словам, не учиться в автошколе и получать права – это то же самое, что не учиться в школе, но поступить в вуз. «Мы готовили качественных водителей – они приходили, занимались, учились, а так можно сидеть дома, почитать парочку брошюр, покататься на машине соседа и – опа – права в кармане. Из-за этого учащаются ДТП», - отметил он, добавив, что в любой стране, когда меняют закон, прислушиваются к экспертам, специалистам, учитывают их мнение и предложения, но у нас этого сделано не было.