Երուսաղեմի սրբազան Տաճարի լեռան վրա, Ալ Աքսա մզկիթի մոտ տեղի են ունեցել բախումներ ոստիկանների եւ պաղեստինցիների միջեւ, տեղեկացրել է The Times of Israel-ը։
Պաղեստինցիները բարիկադներ են կառուցել Ալ Աքսա մզկիթի ներսում եւ քարեր նետել ոստիկանության ուղղությամբ՝ ի պատասխան ներս մտնելու նրանց փորձերի։ Վիրավորվածների կամ ձերբակալությունների մասին տեղեկություններ չկան։
Պատահարի վայրում արված կադրերից երեւում է, թե ինչպես են ոստիկանները կանգնած մզկիթի դռան մոտ, իսկ ներսում բարիկադավորված պաղեստինցիները քարեր են նետում պատուհաններից եւ բղավում «ալլահ աքբար»։
Ոստիկանությունը Տաճարի լեռան վրա պաղեստինցիների հետ քաշքշուկի մեջ է մտել այն ժամանակ, երբ հրեաները դիտում էին համալիրը Շավոութ տոնի (Սուրբ Երրորդության օր – խմբ.) ժամանակ։
Այլ տեսանյութերից երեւում է, թե ինչպես է հրեաների ոչ մեծ խումբը քայլում հրապարակում՝ ոստիկաններով շրջապատված, իսկ պաղեստինցիները հետեւում են հրեաների խմբին պաղեստինյան դրոշներով եւ ճիչերով։
Տաճարի լեռը, որի վրա է գտնվում նաեւ Ալ Աքսա մզկիթը, վակֆի՝ կրոնական ֆոնդի տնօրինության տակ է, որը կառավարում եւ ֆինանսավորում է Հորդանանը։ Դա սրբատեղի է հրեաների համար, քանի որ այստեղ են գտնվում աստվածաշնչյան տաճարները, իսկ Ալ Աքսան իսլամի երրորդ սրբատեղին է, ինչի պատճառով այս շրջանը վերածել է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության հիմնական օջախներից մեկի։

Police scuffled with Palestinians on Jerusalem’s flashpoint Temple Mount holy site on Sunday morning as Jews toured the compound during the Shavuot holiday, The Times of Israel reported.
Palestinians barricaded themselves inside the compound’s Al-Aqsa Mosque and threw stones at police in response to the visits. There were no reports of injuries or arrests in the incident.
Footage from the scene showed officers outside the mosque doors, while Palestinians barricaded inside threw stones out of windows and chanted “Allahu akbar,” or “God is great.”
Other videos showed a small group of Jews walking through the plaza surrounded by police, with Palestinians trailing the Jewish group holding Palestinian flags and shouting.
The Temple Mount—which also houses the Al-Aqsa Mosque—is administered by the Waqf, a religious trust run and funded by Jordan. The site is the holiest place for Jews, as the site of the biblical temples, and Al-Aqsa is the third holiest shrine in Islam, turning the area into a major flashpoint in the Israeli-Palestinian conflict.