Fitch միջազգային վարկանշային գործակալությունը հաստատել է ԱՄՆ-ի էմիտենտի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշը (ԷԴՎ) «ААА» մակարդակում՝ բարելավելով կանխատեսումը՝ բացասականից կայունի, վկայում է գործակալության հաղորդագրությունը։
«Կանխատեսման վերանայումը (բացասականից կայուն) արտացոլում է պետական պարտքի կարճաժամկետ դինամիկայի բարելավումը՝ պայմանավորված տնտեսության վստահ վերականգնմամբ (համավարակից հետո) եւ պետության բարձր եկամուտներով, որոնք, Fitch-ի կանխատեսումներով, կավելանան 19 տոկոսով»,- նշվել է հաղորդագրությունում։
ԱՄՆ-ի վարկանիշը կառուցվածքային առավելություններ ունի, որոնք ներառում են տնտեսության չափը, բնակչության մեկ շնչի հաշվով բարձր եկամուտը եւ դինամիկ գործարար միջավայրը։ Fitch-ը սպասում է, որ երկրի ՀՆԱ-ն 2022թ. տվյալներով կավելանա 2,9 տոկոսով։ Սակայն Դաշնային պահուստային համակարգի (ԴՊՀ) մոնետար քաղաքականության կոշտացումը բարձր գնաճի հետ միասին կհանգեցնի երկրի տնտեսության աճի դանդաղման։ Ուստի, 2023թ. գործակալությունն սպասում է, որ ԱՄՆ-ի ՀՆԱ-ն կավելանա 1,5, իսկ 2024թ.՝ 1,3 տոկոսով։
Կանխատեսվում է նաեւ, որ գնաճի միջին մակարդակը հաջորդ տարի կկազմի 7,8 տոկոս, 2024թ.՝ 3,7 տոկոս։ Մայիսի արդյունքներով՝ տարեկան գնաճը երկրում արագացել է՝ հասնելով 1981-ից ի վեր առավելագույնին՝ 8,6 տոկոսի (մեկ ամիս առաջ 8,3 տոկոս էր)։
Fitchի կանխատեսմամբ՝ ԱՄՆ-ի ԴՊՀ-ն ավելի կոշտ մոնետար քաղաքականություն կվարի հունիսից հետո տոկոսադրույքը 75 բազիսային կետով բարձրացնելուց հետո։ Այսպիսով, գործակալության կանխատեսումների համաձայն՝ ԴՊՀ-ի բազային տոկոսադրույքը 2023թ. վերջին կկազմի 3 տոկոս, սպասվում է նաեւ դրա հետագա բարձրացում 2023թ. առաջին եռամսյակում։

Международное рейтинговое агентство Fitch подтвердило долгосрочный рейтинг дефолта эмитента (РДЭ) США на уровне «ААА», улучшив при этом прогноз по нему до стабильного с негативного, следует из релиза агентства.
«Пересмотр прогноза до стабильного отражает улучшение краткосрочной динамики государственного долга, обусловленное уверенным восстановлением экономики после пандемии и высокими доходами государства, которые, по прогнозам Fitch, вырастут на 19%», — говорится в сообщении.
Рейтинг США поддерживается структурными преимуществами, включающими размер экономики, высокий доход на душу населения и динамичную деловую среду. Fitch ожидает, что ВВП страны по итогам 2022 года вырастет на 2,9%. Однако ужесточение монетарной политики Федеральной резервной системы (ФРС) в совокупности с высокой инфляцией приведет к замедлению роста экономики страны. Поэтому в 2023 году агентство ожидает, что ВВП США вырастет на 1,5%, а в 2024 — на 1,3%.
Также прогнозируется, что средний уровень инфляции в следующем году составит 7,8%, в 2024 году — 3,7%. По итогам мая годовая инфляция в стране ускорилась до максимума с 1981 года в 8,6% с 8,3% месяцем ранее.
Fitch ожидает, что ФРС США будет придерживаться более агрессивной монетарной политики после повышения процентной ставки на 75 базисных пунктов по итогам июньского заседания. Таким образом, согласно прогнозам агентства, базовая ставка ФРС к концу 2023 года составит 3%, также ожидается дальнейшее ее повышение в первом квартале 2023 года.