Թուրք ազգայնականները, որոնք հայտնի են որպես «Գորշ գայլեր», հունական կղզիների նկատմամբ հավակնություններով քարտեզի հրապարակումից հետո Twitter-ի իրենց միկրոբլոգում հայտարարել են, որ Կրետեն «Թուրքիայի անբաժանելի մասն է», գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Թուրքիայի նախագահական կոալիցիոն գործընկեր, «Ազգայնական շարժում» կուսակցության առաջնորդ Դեւլեթ Բահչելին շաբաթ օրը այցելել է «Գորշ գայլերի» շտաբ եւ լուսանկարվել քարտեզի կողքին, որտեղ երեւում է, որ Էգեյան ծովի եւ Կրետեի կեսը Թուրքիային են պատկանում:
Հունաստանի դիվանագիտական աղբյուրները դատապարտել են Բահչելիի կողմից քարտեզի ցուցադրումը, որը կասկածի տակ է դնում Հունաստանի ինքնիշխանությունը Էգեյան ծովի կղզիների եւ Կրետեի նկատմամբ՝ ասելով, որ «սա Թուրքիայի կողմից ծայրահեղ հռետորաբանության սրման մի մասն է»: Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսն ասել է, որ ակնկալում է, որ Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էդողանից «հստակ դիրքորոշում» է սպասում կոալիցիոն կրտսեր գործընկերոջ արարքի վերաբերյալ եւ արդյոք Հունաստանի կղզիների նկատմամբ տարածքային պահանջները Թուրքիայի պաշտոնական քաղաքականությունն են:
«Գորշ գայլերը» հունարենով ութ թվիթ են հրապարակել, որոնցում գրել են, որ քարտեզի վրա նշված են սահմանները եւ նշված են կղզիները, «որտեղ հարյուրավոր տարիներ ծածանվել է թուրքական փառահեղ դրոշը», եւ որոնք անօրինական կերպով յուրացվել են Հունաստանի կողմից»: Ազգայնականներն ասում են, որ 152 կղզիներ չեն հանձնվել Հունաստանին՝ Լոզանի եւ Փարիզի պայմանագրերի համապատասխան։
«Կրետե կղզին, որը Հունաստանի կողմից օկուպացված էր Առաջին համաշխարհային պատերազմից առաջ կատարված փաստի քաղաքականության շրջանակներում եւ գերության մեջ էր գտնվում հունական պետության սահմաններում, ... թուրքական հայրենիքի եւ Կապույտ հայրենիքի անբաժանելի մասն է: Կրետեն այն կղզիներից մեկն է, որի իրավական կարգավիճակը մնում է անորոշ, անարդարացի ձեռքբերում է Հունաստանի կողմից փաստացի իրավիճակի ստեղծման արդյունքում»,- ասել են ազգայնականները։

Турецкие националисты, известные как «Серые волки» вслед за публикацией карты с притязаниями на греческие острова заявила в своем аккаунте в Twitter, что Крит является «неотъемлемой частью Турции», передает РИА Новости.
Партнер президента Турции по правительственной коалиции, лидер Партии националистического движения (ПНД) Девлет Бахчели в субботу посетил штаб-квартиру "Серых волков" и сфотографировался рядом с картой, на которой половина Эгейского моря и Крит изображены как принадлежащие Турции.
Дипломатические источники в Греции осудили демонстрацию Бахчели карты, которая ставит под сомнение суверенитет Греции над островами Эгейского моря и Критом, заявив, что "это часть эскалации экстремальной риторики со стороны Турции". Премьер Греции Кириакос Мицотакис заявил, что ждет от президента Турции Тайипа Эдогана "четкой позиции" в связи с выходкой младшего партнера по коалиции" и по вопросу, являются ли территориальные притязания на греческие острова официальной политикой Турции.
«Серые волки» опубликовали восемь твитов на греческом языке, в которых пишут, что на карте определены границы и отмечены острова, «где сотни лет развевался славный турецкий флаг" и которые были незаконно узурпированы Грецией». Националисты заявляют, что 152 острова не были переданы Греции в соответствии с Лозаннским и Парижским соглашениями.
«Остров Крит, который был оккупирован Грецией в рамках политики свершившегося факта перед Первой мировой войной и удерживался в плену в границах греческого государства, … является неотъемлемой частью турецкой родины и "Голубой родины". Крит, один из островов, правовой статус которого остается в подвешенном состоянии, является несправедливым приобретением, полученным Грецией в результате создания ситуации де-факто», - заявили националисты.