ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարի հատուկ խորհրդականը չի բացառում, որ կորոնավիրուսը ԱՄՆ-ի լաբորատորիայից արտահոսքի արդյունք է։
Կոլումբիայի համալսարանի կայուն զարգացման պրոֆեսոր Ջեֆրի Սաքսն ասել է, թե ինքը «գրեթե համոզված է», որ վիրուսն առաջացել է «ամերիկյան կենսատեխնոլոգիական լաբորատորիայում», թեեւ հավելել է․ «Մենք հաստատ չգիտենք»:
Սաքսն աշխատում է Եվրահանձնաժողովում որպես արտաքին գործերի նախարար Ժոզեպ Բորելի հատուկ խորհրդական՝ «համագործակցության քաղաքականության վրա» կենտրոնացման հարցերով։
Չինացի դիվանագետները բազմիցս ԱՄՆ-ին մեղադրել են բիոտեխնոլոգիաներ մշակելու մեջ, որը վերածվել է կորոնավիրուսի, սակայն ԵՄ-ն հերքել է այդ պնդումը՝ որպես ապատեղեկատվություն:
ԵՄ արտաքին գործերի գերատեսչության ներկայացուցիչը փորձել է հեռու մնալ Սաքսից։ «Ջեֆրի Սաքսը Բորելի չվճարվող արտահաստիքային խորհրդական է․․․ Արտահաստիքային խորհրդականները արտահաստիքային անկախ մարդիկ են։ Նրանք ԵՄ պաշտոնյաներ չեն։ Հետեւաբար, նրանք չեն խոսում Բորելի կամ ԵՀ-ի անունից։ Նրանք արտահայտում են իրենց սեփական հայացքները»,- ասել է ներկայացուցիչը՝ ընդգծելով, որ Սաքսի պարտավորությունը տարեկան ընդամենը 20 աշխատանքային ժամն է։
Սաքսը POLITICO-ին ասել է, որ վիրուսը «ամենայն հավանականությամբ առաջացել է ԱՄՆ-ի կողմից աջակցվող լաբորատոր հետազոտական ծրագրից… Իհարկե, բնական տարածումը նույնպես հնարավոր է: Երկու վարկածներն էլ այս փուլում կենսունակ են»։
«Լաբորատոր արտահոսքի վարկածը հաստատելու համար արդիականության շատ ավելի անուղղակի ապացույցներ կան: ԱՄՆ կառավարությունը դեռ չի տրամադրել իր ունեցած տեղեկատվությունը։ Ուշադրություն դարձրեք, որ ԱՄՆ հետախուզական համայնքը նույնպես բաժանվել է այս հարցում՝ լաբորատորիաներից արտահոսք կամ բնական տարածում»:

Специальный советник главы дипломатии ЕС не исключает, что коронавирус стали результатом утечки из лаборатории в США.
Джеффри Сакс, профессор устойчивого развития в Колумбийском университете, сказал, что он «почти убежден», что вирус  появился в «американской лаборатории биотехнологии», хотя  добавил, что «мы не знаем наверняка».
Сакс работает в Европейской комиссии в качестве специального советника главы внешнеполитического ведомства Жозепа Борреля, чтобы сосредоточиться на «политике сотрудничества».
Китайские дипломаты неоднократно обвиняли США в разработке биотехнологий, которые трансформировались в коронавирус, но ЕС отверг это утверждение как дезинформацию.
Представитель внешнеполитического ведомства ЕС попытался дистанцироваться от Сакса.«Джеффри Сакс — внешний неоплачиваемый консультант Боррелла… Внешние консультанты — это внешние независимые лица. Они не чиновники ЕС. Поэтому они  говорят не от лица Борреля или ЕК. Они выражают  собственные взгляды», — сказал представитель, подчеркнув, что обязательство Сакса заключалось только в 20 рабочих часах в год.
Представитель ЕС заявил, что, согласно исследованию ВОЗ, «лабораторная авария была классифицирована как крайне маловероятная».
Сакс сказал POLITICO, что вирус «весьма вероятно возник в результате поддерживаемой США программы лабораторных исследований… Естественное распространение также возможно, конечно. Обе гипотезы жизнеспособны на данном этапе».
«Существует гораздо больше косвенных доказательств актуальности в поддержку гипотезы об утечке из лаборатории. Правительство США до сих пор не представило имеющуюся у него информацию. Обратите внимание, что разведывательное сообщество США также разделилось по этому вопросу утечек из лабораторий по сравнению с естественным распространением».