ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփն արձագանքել է Tesla-ի ղեկավար Իլոն Մասկի խոսքերին այն մասին, թե այլեւս իմաստ չունի, որ հանրապետականը վերադառնա իշխանություն եւ մասնակցի 2024թ. նախագահական ընտրություններին։ Իր Truth Social սոցցանցում քաղաքական գործիչը նշել է Սպիտակ տուն գործարարի այցելության մասին, որի ընթացքում վերջինն իրեն Թրամփի երկրպագուն է անվանել։
«Երբ Իլոն Մասկը եկավ Սպիտակ տուն՝ խնդրելով, որ սուբսիդավորեմ իր բազմաթիվ նախագծերը՝ լինեն էլեկտրամեքենաները, որոնք չեն կարողանում երկար ընթանալ, անվարորդ մեքենաները, որոնք ընկնում են ճանապարհատրանսպորտային պատահարների մեջ, թե հրթիռային նավերը, որոնք թռչում են չգիտես թե ուր, չէ՞ որ առանց սուբսիդիաների նա ոչնչություն կլիներ։ Այդ ժամանակ նա ինձ ասում էր, թե Թրամփի եւ Հանրապետական կուսակցության ինչ մեծ երկրպագու է ինքը»,- Թրամփի գրառումը մեջբերել է Reuters-ը։
Ինչպես նշել է ԱՄՆ նախկին նախագահը, Մասկը այնքան էր ցանկանում սուբսիդիաներ ստանալ իր նախագծերի համար, որ ինքը կարող էր գործարարին ասել՝ «ծնկի իջիր եւ աղաչիր», եւ նա, միեւնույն է, դա կաներ։

Бывший президент США Дональд Трамп отреагировал на слова главы Tesla Илона Маска о том, что республиканцу более не стоит возвращаться во власть и участвовать в президентских выборах 2024 года. В своей соцсети Truth Social политик рассказал о визите предпринимателя в Белый дом, в ходе которого он называл себя его фанатом.
«Когда Илон Маск пришел в Белый дом, упрашивая меня субсидировать его многочисленные проекты, будь то электрокары, которые не могут долго ехать, беспилотные автомобили, которые попадают в ДТП, или ракетные корабли, летящие в никуда, ведь без субсидий он был ничтожеством. Когда он говорил мне, какой он большой фанат Трампа и Республиканской партии», — цитирует текст поста Трампа Reuters.
Как отметил экс-президент США, Маск настолько желал получить субсидии на свои проекты, что он мог бы сказать предпринимателю «встать на колени и умолять», и он бы это все равно сделал.