Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսների նախկին նախարար Ռիշի Սունակն ամրապնդել է առաջատարությունը երկրի հաջորդ վարչապետի պաշտոնին հավակնող մրցակիցների շրջանում, գրել է Reuters-ը։
Սունակն անցած շաբաթ հրաժարական էր տվել ֆինանսների նախարարի պաշտոնից, դա մեկն էր հրաժարականների այն կասկադից, որը ստիպեց Բորիս Ջոնսոնին հրաժարական տալ։
Նա մրցակցում է Փեննի Մորդաունթի՝ առեւտրի կրտսեր նախարարի եւ արտաքին գործերի նախարար Լիզ Թրասի հետ, որն իր պաշտոնական քարոզչությունն սկսել է՝ պնդելով, որ միակ հավակնորդն է «կոշտ որոշումներ» ընդունելու փորձով։
Այժմ մնացել է հինգ հավակնորդ այն բանից հետո, երբ Brexit-ի կողմնակից, գլխավոր դատախազ Սուելա Բրավերմանը դուրս է մնացել մրցավազքից։
Սունակը, պահպանելով առաջատարությունը, Թվիթերում գրել է. «Ես պատրաստ եմ տալ ամեն ինչ, ինչ ունեմ, ի բարօրություն մեր ազգի։ Մենք միասին կկարողանանք վերականգնել վստահությունը, վերականգնել մեր տնտեսությունը եւ վերամիավորել երկիրը»։
Ավելի վաղ նա հայտարարել էր, որ իր առաջին տնտեսական գերակայությունը լինելու է պայքարը բարձր գնաճի դեմ, այլ ոչ թե հարկերի իջեցումը, որը խոստացել են նրա մրցակիցները։
Թրասը նույնպես խոստացել է վերականգնել վստահությունը քաղաքականության հանդեպ՝ փորձելով հեռու մնալ ավելի անձնական եւ դաժան ճեպազրույցներից եւ հակամարտող ճամբարների կոնտր-ճեպազրույցներից։
«Ես պահպանողական եմ եւ կառավարելու եմ որպես պահպանողական։ Ես կարող եմ ղեկավարել, կարող եմ դժվար որոշումներ կայացնել եւ հասնել նպատակիս։ Ես պատրաստ եմ դառնալ վարչապետ առաջին իսկ օրվանից»,- ասել է Թրասը։
Մնացած հավակնորդները՝ Քեմի Բադենոհը եւ Թոմ Թուգենդհաթը, երկուշաբթի կներկայանան խորհրդարանի պահպանողական անդամների առջեւ։
Եթե բոլոր թեկնածուները հաղթահարեն 30 ձայնի շեմը, նա, ով կհավաքի ամենաքիչ ձայները, դուրս կմնա մցրավազքից։ Հաջորդ քվեարկություններն ամեն անգամ կբացառեն ամենաքիչ ձայներն ունեցող թեկնածուին, որպեսզի հուլիսի 21-ին մասնակիցների թիվը հասնի 2-ի։
Այնուհետեւ նոր առաջնորդը կընտրվի երկուսից, ինչի մասին կհայտարարվի սեպտեմբերի 5-ին։
Սունակը կարող է լինել ամենապոպուլյար հավակնորդն իր գործըկերների շարքում, բայց YouGov-ի հարցումը, որին մասնակցել է կուսակցության մոտ 900 անդամ, ցույց է տվել, որ Մորդաունթը ֆավորիտն է՝ հաղթելով մյուսներին երկրորդ փուլում։ Նա առջեւում է՝ Սունակից մեծ տարբերությամբ, եւ հիմա նա բուքմեքերների ֆավորիտն է։

Бывший министр финансов Риши Сунак укрепил свое лидерство над конкурентами на пост следующего премьер-министра Великобритании, пишет Reuters.
Сунак, чей уход с поста глав министерства финансов на прошлой неделе был одним из первых в каскаде отставок, вынудивших Бориса Джонсона уйти, лидерует среди консервативных законодателей.
Он сталкивается с конкуренцией со стороны Пенни Мордаунт, младшего министра торговли, и министра иностранных дел Лиз Трасс, которая начала свою официальную кампанию, утверждая, что она единственный претендент с опытом для принятия необходимых «жестких решений».
Теперь осталось пять претендентов после того, как сторонник Brexit генеральный прокурор Суэлла Браверман выбыла из гонки.
Сохранив лидерство, Сунак поблагодарил своих сторонников и написал в Твиттере: «Я готов отдать все, что у меня есть, на благо нашей нации. Вместе мы сможем восстановить доверие, восстановить нашу экономику и воссоединить страну».
Ранее он заявил, что его первым экономическим приоритетом будет борьба с высокой инфляцией, а не снижение налогов, обещанное его конкурентами.
Трасс также обещает восстановить доверие к политике, пытаясь дистанцироваться от все более личных и ожесточенных брифингов и контр-брифингов со стороны противоборствующих лагерей.
«Я буду вести кампанию как консерватор и буду править как консерватор. Я могу руководить, я могу принимать трудные решения и добиваться цели. Я готова стать премьер-министром с первого дня», — сказала Трасс.
Оставшиеся претенденты, в том числе бывший министр по вопросам равноправия Кеми Баденох и председатель парламентского комитета по иностранным делам Том Тугендхат,, предстанут перед третьим туром голосования консервативных членов парламента в понедельник.
Если все кандидаты преодолеют барьер в 30 голосов, тот, кто наберет наименьшее количество голосов, выбывает из гонки. Последующие голосования будут каждый раз исключать кандидата с наименьшим количеством голосов, чтобы к 21 июля количество участников сократилось до двух.
Затем новый лидер будет выбран из этих двух, о чем будет объявленао 5 сентября.
Сунак может быть самым популярным претендентом среди своих коллег, но опрос YouGov, в котором приняли участие почти 900 членов партии, показал, что Мордаунт стал фаворитом, победив всех остальных во втором туре. У нее огромный отрыв от Сунака, и теперь она является фаворитом букмекеров.