Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը աջակցել է Հյուսիսային Մակեդոնիային՝ Եվրամիությանն անդամակցելու հարցում երկրի ունեցած հույսերի հետ կապված, Բուլղարիայի հետ վեճի համատեքստում։
«Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի դուք լինեք ԵՄ-ում»,- Հյուսիսային Մակեդոնիայի խորհրդարանում ունեցած ելույթում ասել է ֆոն դեր Լյայենը մակեդոներեն։
Նա խոստացել է աջակցել Ֆրանսիայի առաջարկին, որը բանակցությունների ճանապարհ կբացի բալկանյան երկրների անդամակցության համար եւ կչեղարկի Բուլղարիայի առարկությունը։
«Երկկողմանի հարցերը, այդ թվում պատմական, անդամակցության պայման չեն,- ասել է ֆոն դեր Լյայենը Հյուսիսային Մակեդոնիայի խորհրդարանում։- Չի կարող կասկած լինել, որ մակեդոներենը մեր լեզուն է»։
Նա ավելացրել է, որ ֆրանսիական «առաջարկը հարգում է նաեւ ազգային ինքնությունը», եւ ժամանակն է, որ Հյուսիսային Մակեդոնիան առաջ ընթանա։
Բայց խորհրդարանի առջեւ հավաքված հազարավոր ցուցարարները բողոքում էին Ֆրանսիայի առաջարկի դեմ՝ այն դավաճանություն համարելով։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի առաջարկն անցած ամիս ՆԱՏՕ-ի մադրիդյան գագաթաժողովում նախատեսում է զիջումներ երկու կողմից։ Հյուսիսային Մակեդոնիայի կառավարությունը պարտավորվում է փոխել իր սահմանադրությունը, որպեսզի ճանաչի բուլղար փոքրամասնությանը, պաշտպանի փոքրամասնությունների իրավունքները եւ արգելի ատելության հրահրումը, ինչպես պահանջում է Բուլղարիան։
Կառավարող սոցիալ-դեմոկրատները եւ վարչապետ Դիմիտար Կովաչեւսկին պաշտպանում են այս առաջարկը՝ որպես խելամիտ փոխզիջում։ Կառավարության կարծիքով՝ գործարքը սպառնալիք չի ստեղծում ազգային շահերին կամ ինքնությանը եւ ուղի է բացում ԵՄ-ում երկրների անդամակցության առջեւ։
«Ես ասել եմ «այո», որովհետեւ եվրոպական այդ առաջարկն ամենալավ լուծումն է ներկա պահին»,- ասել է Կովաչեւսկին օրենսդիրներին։
Բայց աջ կենտրոնամետ հիմնական ընդդիմադիր կուսակցությունը, ինչպես նաեւ մյուսները դրա հետ համաձայն չեն, նրանք հայտարարել են, որ համաձայնությունը Բուլղարիայի շահերին է համապատասխանում՝ կասկածի տակ դնելով Հյուսիսային Մակեդոնիայի պատմությունը, լեզուն, ինքնությունը, մշակույթը եւ ժառանգությունը։
Քաղաքական լարվածությունը Հյուսիսային Մակեդոնիայում վերջին 10 օրում խորացել է՝ ուղեկցվելով գիշերային ցույցերով եւ բռնություններով։
Մակրոնն ընդգծել է, որ առաջարկը կասկածի տակ չի դնում մակեդոներենի պաշտոնական գոյությունը, բայց նշել է, որ, ինչպես բոլոր գործարքները, այն «հիմնված է փոխզիջումների եւ հավասարակշռության վրա»։
Հյուսիսային Մակեդոնիան ԵՄ-ի անդամի թեկնածու է 17 տարի։ Երկիրը բանակցություններ սկսելու կանաչ լույս է ստացել 2020թ., բայց բանակցություններն սկսելու ժամկետը չի նշվել։
Բուլղարիան օգտագործել է իր իշխանությունը՝ որպես ԵՄ-ի անդամ, որպեսզի խոչընդոտի Հյուսիսային Մակեդոնիայի անդամակցությանը։

Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен поддержала Северную Македонию в связи с надеждами страны на вступление в Европейский Союз на фоне спора с Болгарией.
«Мы хотим, чтобы вы были в ЕС», — сказала фон дер Ляйен на македонском языке в своем выступлении перед парламентом Северной Македонии.
Фон дер Ляйен пообещала поддержать предложение Франции, которое проложит путь к переговорам о вступлении балканской страны и устранит возражения Болгарии.
«Двусторонние вопросы,  в том числе исторические, не являются условиями для вступления, — сказала фон дер Ляйен в парламенте Северной Македонии. — Не может быть никаких сомнений в том, что македонский — ваш язык».
Она добавила, что французское «предложение также уважает национальную идентичность», и  Северной Македонии пора двигаться вперед.
Однако тысячи протестующих у здания парламента протестовали против предложения Франции, считая его предательством.
Предложение, озвученное президентом Франции Эммануэлем Макроном на саммите НАТО в Мадриде в прошлом месяце, предусматривает уступки с обеих сторон. Правительство Северной Македонии обязуется изменить свою конституцию, чтобы признать болгарское меньшинство, защитить права меньшинств и запретить разжигание ненависти, как того требует Болгари.
Правящие социал-демократы и премьер-министр Димитар Ковачевски поддерживают это предложение как разумный компромисс. Правительство считает, что сделка не ставит под угрозу национальные интересы или идентичность и открывает путь для вступления страны в ЕС.
«Я сказал «да», потому что это европейское предложение — лучшее решение на данный момент», — сказал Ковачевски законодателям.
Но основная правоцентристская оппозиционная партия, ВМРО-ДПМНЕ, а также другие, с этим не согласны, заявив, что соглашение поддерживает требования Болгарии, которые ставят под сомнение историю, язык, идентичность, культуру и наследие Северной Македонии.
Политическая напряженность в Северной Македонии нарастала в течение последних 10 дней, что сопровождалось ночными протестами с применением насилия.
Макрон подчеркнул, что предложение не ставит под сомнение официальное существование македонского языка, но отметил, что, как и все сделки, оно «основано на компромиссах и балансе».
Северная Македония кандидат на членство в ЕС в течение 17 лет. Страна получила зеленый свет на начало переговоров о вступлении в 2020 году, но дата начала переговоров не установлена.