Եվրամիությունը Վրաստանից պահանջում է արմատախիլ անել խտրականությունը, այլ ոչ թե լեգալացնել նույնասեռական ամուսնությունները, ասել է Վրաստանում ԵՄ-ի դեսպան Կառլ Հարցելը, տեղեկացրել է «Новости-Грузия»-ն։
Հարցելը, որի լիազորությունների ժամկետը սպառվում է այս ամռանը, պատասխանել է ամենից հաճախ տրվող հարցերին։ Դրանցից մեկը ձեւակերպվել է այսպես. «Եթե դուք ծանոթ եք Վրաստանի պատմությանը եւ հարգում եք նրա ավանդույթները, ապա ինչո՞ւ եք խնդրում կառավարությանը հավանություն տալ միասեռական ամուսնություններին»։
«Եվրամիությունում ընտանեկան իրավունքը մնում է ԵՄ-ի երկրների իրավասության ներքո, եւ դրա համար ամուսնությանը վերաբերող կանոնները որոշվում են անհատապես, ԵՄ-ի անդամ պետությունների կողմից։ Այն, ինչ ԵՄ-ը պահանջում է իր բոլոր մասնակից պետություններից, դա խտրականության արգելքն է եւ բոլոր փոքրամասնությունների պաշտպանությունը, ներառյալ սեռական փոքրամասնությունները»,- պատասխանել է դիվանագետը։
Հարցելը նաեւ հիշեցրել է, որ «քաղաքացիների պաշտպանությունը բռնությունից եւ յուրաքանչյուր մարդու խոսքի եւ հավաքների ազատության իրավունքի ապահովումը Եվրոպական միության եւ, գուցե ցանկացած դեմոկրատիայի հիմնական արժեքներն են»։
«Այդ իրավունքների պաշտպանությունը՝ առանց բացառության, իրավապահ մարմինների պատասխանատվությունն ու պարտավորությունն են։ Իշխանությունների՝ բոլոր քաղաքացիների, այդ թվում փոքրամասնությունների իրավունքները պաշտպանելու պատրաստակամությունը եւ ունակությունը կգնահատվեն ԵՄ-ին Վրաստանի անդամակցության գործընթացի համատեքստում»,- նշել է նա։
Խոցելի խմբերի իրավունքների պաշտպանության ուժեղացմանն ուղղված միջոցների ընդունումը Եվրահանձնաժողովի 12 հանձնարարականներից մեկն է, որոնք Վրաստանը պետք է կատարի ԵՄ-ին անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ ստանալու համար։ Եվրահանձնաժողովում խոսում են, մասնավորապես, «մեղավորներին եւ բռնություն սադրողներին պատասխանատվության ենթարկելու ավելի արդյունավետ միջոցների ներգրավման մասին»։

Евросоюз требует от Грузии искоренения дискриминации, а не легализации однополых браков, заявил посол ЕС в Грузии Карл Харцель, передает Новости-Грузия.
Харцель, срок полномочий которого истекает этим летом, ответил на наиболее часто задаваемые вопросы. Один из них был сформулирован так: «Если вы знакомы с историей Грузии и уважаете ее традиции, то почему вы просите правительство одобрить однополые браки?».
«В Евросоюзе семейное право остается в компетенции стран ЕС, и поэтому правила, касающиеся брака, определяются индивидуально государствами-членами ЕС. Чего ЕС требует от всех своих государств-членов, так это запрета дискриминации и защиты всех меньшинств, включая сексуальные меньшинства», — ответил дипломат.
Харцель также напомнил, что «защита граждан от насилия и обеспечение права каждого человека на свободу слова и собраний являются основными ценностями Европейского Союза и, возможно, любой демократии».
«Защита этих прав без исключений является ответственностью и обязанностью правоохранительных органов. Готовность и способность властей защищать эти права всех граждан, в том числе меньшинств, будут оцениваться в контексте процесса вступления Грузии в ЕС», — указал он.
Принятие мер для усиления защиты прав уязвимых групп – одна из 12 рекомендаций Еврокомиссии, которые Грузия должна выполнить для получения статуса кандидата на вступление в ЕС. В ЕК говорят, в частности, о необходимости «более эффективного привлечения к ответственности виновных и подстрекателей к насилию».