Եվրոն բարձրացել է «Հյուսիսային հոսք-1»-ով ռուսական գազի մատակարարումների վերսկսման հնարավորության հետ կապված, չնայած Եվրոպայում տոկոսադրույքի սպասվող բարձրացման մտավախությունները թույլ չեն տվել շարունակել բաժնեթղթերի համեստ ռալլին, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Nasdaq 100 NQc1 եւ S&P 500 ֆյուչերսները բարձրացել են 0,2 տոկոսով Ասիայում, ինչպես եւ FTSE FFIc1 ֆյուչերսները, իսկ STXEc1 եվրոպական ֆյուչերսները ավելացել են 0,4 տոկոսով։
Եվրոն EUR=EBS-ն ավելացել է 0,5 տոկոսով՝ 1,0226 դոլար։
Գազի հոսքերի վերսկսումն արեւմտյան ուղղությամբ, «Հյուսիսային հոսքի» ամառային նորոգումից հետո, ցրել է երկյուղները գազատարի աշխատանքի անհապաղ դադարեցման մասին, չնայած չի փոխում Եվրոպայի կախվածությունը ռուսական վառելիքի մատակարարումներից։
Եվրոպական կենտրոնական բանկը հինգշաբթի սկսելու է Եվրոպայում տոկոսադրույքների բարձրացման ցիկլը։ Շուկաները հեջավորում են տոկոսադրույքների բարձրացումը կամ 25 բազիսային կետով, կամ 50, ընդ որում՝ վերջինը, գուցե, կկարողանա լրացուցիչ սատարել եվրոյին, որն այս ամիս նվազել էր՝ 1 դոլարից պակաս։
«Նրանք պետք է բարձրացնեն տոկոսադրույքները, որպեսզի հաղթահարեն ներքին գնաճը»,- ասել է Մելբուռնի K2 Asset Management-ի հետազոտությունների բաժնի ղեկավար Ջորջ Բուբուրասը։
«Բայց դիլեման, որին նրանք բախվել են, այն է, որ էներգետիկ անվտանգության պլանավորման բացակայությունը Եվրամիության շրջանները դնում է շատ բարդ դրության մեջ... կարելի է միայն ենթադրել, որ դուք ունեք աճի նվազագույն պոտենցիալ եւ նվազման մեծ ռիսկեր եվրոպական տնտեսության համար»։

Евро вырос на фоне облегчения в связи с возобновлением поставок российского газа  по «Северному потоку – 1», хотя опасения по поводу роста и ожидаемое повышение процентных ставок в Европе не позволили акциям продолжить скромное ралли, передает Reuters.
Фьючерсы Nasdaq 100 NQc1 и S&P 500 выросли на 0,2% в конце азиатской сессии, как и фьючерсы FTSE FFIc1, а европейские фьючерсы STXEc1 выросли на 0,4%.
Евро EUR=EBS вырос на 0,5% до 1,0226 доллара.
Возобновление потоков газа в западном направлении после летнего ремонта газопровода «Северный поток» рассеяло опасения по поводу немедленной остановки газопровода, хотя и не меняет зависимости Европы от поставок российского топлива.
Европейский центральный банк также встречается в четверг, чтобы начать цикл повышения ставок в Европе. Рынки хеджируют ставки на повышение либо на 25 базисных пунктов, либо на 50 базисных пунктов, причем последнее, возможно, сможет дополнительно поддержать евро, который в этом месяце упал ниже 1 доллара.
«Они должны повышать ставки, чтобы справиться со встроенной инфляцией», — сказал Джордж Бубурас, глава отдела исследований K2 Asset Management в Мельбурне.
«Но дилемма, с которой они столкнулись, заключается в том, что отсутствие планирования энергетической безопасности ставит регионы Европейского Союза в очень сложное положение… можно только предположить, что у вас есть минимальный потенциал роста и большие риски снижения для европейской экономики».