Լեհաստանի կառավարությունը զգալիորեն ուժեղացրել է իր հռետորաբանությունը Բրյուսելի հետ օրենքի գերակայության հարցով իր դիմակայության մեջ՝ սպառնալով «բոլոր թնդանոթներն» ուղղել Եվրահանձնաժողովին եւ, անհրաժեշտության դեպքում, կոալիցիա կազմել՝ դրա նախագահին հեռացնելու համար, գրում է Gardian-ը։
Եթե ​​ԵՄ գործադիրը «փորձի մեզ պատին սեղմել, մենք այլ ելք չենք ունենա, քան հանել բոլոր զենքերը մեր զինանոցից» ​​եւ «աչք ընդ ական» հակահարված տալ, հայտարարել է իշխող «Իրավունք եւ արդարություն»կուսակցության գլխավոր քարտուղար Քշիշտոֆ Սոբոլեւսկին։
Նրա խոսքով՝ եթե ԵՀ-ն 35 միլիարդ եվրո գումար չհատկացնի համավարակի դեմ պայքարի համար, Վարշավան դատի կտա Բրյուսելին, վետո կդնի ԵՄ նախաձեռնությունների վրա եւ դաշինք կստեղծի Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենին եւ նրա կոմիսարների կոլեգիային հեռացնելու համար։
Վարշավան ամիսներ շարունակ ներքաշված է վերակառուցման միջոցների հատկացման շուրջ Եվրահանձնաժողովի հետ ավելի սուր վեճի մեջ, իսկ Բրյուսելը Լեհաստանից պահանջում է կատարել մի շարք պարտավորություններ օրենքի գերակայության ոլորտում՝ նախքան դրամաշնորհների եւ վարկերի ապաարգելափակումը։
Լեհաստանի կառավարությունը, որի դատական ​​բարեփոխումները ԵՄ-ում լայնորեն որպես երկրի դատական ​​համակարգի անդամահատում են դիտվում, որը խախտում է ԵՄ չափանիշները, անցյալ ամիս փակեց վիճահարույց կարգապահական պալատը դատավորների համար:
Սակայն նախազգուշացումների ֆոնին այն մասին, որ պալատը պարզապես կփոխարինվի նորով՝ նույնպես քաղաքականապես վերահսկվող մարմնով, ֆոն դեր Լյայենը հայտարարեց, որ Լեհաստանը դեռ բավարար առաջընթաց չի գրանցել՝ միջոցների առաջին տրանշի տրամադրումը հիմնավորելու համար:
«Իրավունք եւ արդարություն» կուսակցության առաջնորդ Յարոսլավ Կաչինսկին հայտարարել է, որ կառավարությունը հետագա քայլեր չի ձեռնարկի Եվրահանձնաժողովի պահանջներին համապատասխանելու համար՝ մեղադրելով Բրյուսելին «Լեհաստանում օրենքի գերակայությունը ոչնչացնելու» եւ երկրին «լիովին ենթարկվել» ստիպելու մեջ։
Լեհաստանը «չի տեղավորվում Եվրոպան կառավարելու գերմանա-ռուսական պլանների մեջ»,- ասել է Կաչինսկին՝ հայտարարելով, որ լեհական ընդդիմությունը համաձայնության է եկել Բրյուսելի եւ այլ արտաքին ուժերի հետ՝ «մեր ազատությունը, մեր ինքնիշխանությունը խլել եւ մեզ թալանել փորձելու համար»։

Правительство Польши значительно ужесточило свою риторику в своем противостоянии с Брюсселем по поводу верховенства закона, угрожая направить «все пушки» на Европейскую комиссию и, если потребуется, создать коалицию для свержения ее президента, пишет Guardian.
Если исполнительная власть ЕС «попытается припереть  нас к стенке, у нас не будет другого выбора, кроме как вытащить все оружие из нашего арсенала» и ответить «око за око», заявил Кшиштоф Соболевский, генеральный секретарь правящей партии «Право и справедливость».
По его словам,  если ЕК не выделит 35 млрд евро  из средств на борьбу с пандемией, Варшава подаст в суд на Брюссель, наложит вето на инициативы ЕС и создаст альянс для увольнения Урсулы фон дер Ляйен и ее коллегии комиссаров.
Варшава в течение нескольких месяцев втянута во все более яростный спор с Еврокомиссией по поводу выделения средств на восстановление, а Брюссель требует, чтобы Польша выполнила ряд обязательств в области верховенства закона, прежде чем можно будет разблокировать гранты и кредиты.
Польское правительство, чьи судебные реформы в ЕК  широко рассматриваются как ампутация независимости судебной системы страны в нарушение стандартов ЕС, в прошлом месяце закрыло спорную дисциплинарную палату для судей.
Однако на фоне предупреждений о том, что палата будет просто заменена новым, так же политически контролируемым органом, фон дер Ляйен объявила, что Польша еще не добилась достаточного прогресса, чтобы оправдать выделение первого транша средств.
Лидер партии «Право и справедливость» Ярослав Качиньский заявил, что правительство не будет предпринимать дальнейших шагов для выполнения требований Еврокомиссии, обвинив Брюссель в желании «разрушить верховенство закона в Польше» и заставить ее «полностью подчиниться Германии».
Польша «не вписывается в германо-российские планы по управлению Европой», — сказал Качиньский, заявив, что польская оппозиция вступила в сговор с Брюсселем и другими иностранными державами, «чтобы попытаться забрать нашу свободу, наш суверенитет и ограбить нас».
Лидеры оппозиции предупредили, что все более агрессивная позиция ПиС в конечном итоге приведет к исключению страны из ЕС.