Ծայրահեղ եղանակային պայմանները վնասում են աշխարհում բամբակի գրեթե բոլոր խոշորագույն մատակարարներին, գրել է Bloomberg-ը։
Ամենամեծ արտադրող երկրում՝ Հնդկաստանում, հորդառատ անձրեւներն ու վնասատուները այնքան են կրճատել բամբակի բերքը, որ երկիրը սկսել է ներկրել այն։ Չինաստանում ջերմային ալիքը գալիք բերքահավաքի վերաբերյալ մտավախություն է առաջացրել։ Միացյալ Նահանգներում, որը ապրանքի ամենամեծ արտահանողն է, վատթարացող երաշտը կործանում է գյուղացիական տնտեսություններն ու կարող է արտադրությունը հասցնել վերջին տասնամյակի ամենացածր մակարդակին: Իսկ աշխարհի երկրորդ խոշոր արտահանող Բրազիլիան, պայքարում է ծայրահեղ շոգի եւ երաշտի դեմ, որոնք արդեն իսկ նվազեցրել են բերքատվությունը մոտ 30 տոկոսով։
Կլիմայի փոփոխության հետեւանքով առաջացած էքստրեմալ եղանակային իրադարձությունների համատեքստում բամբակի գները բարձրացրել են 30 տոկոսով՝ հասնելով 2011 թվականից ի վեր ամենաբարձր մակարդակին, ինչը կարող է պատճառ դառնալ բազմաթիվ իրերի թանկացմանը`սկսած վերնաշապիկներից եւ տակդիրներից մինչեւ թուղթ ու ստվարաթուղթ:
Բրազիլիայի հեռանկարները հուսադրող չեն: Ըստ ֆերմերների շահերը ներկայացնող Abrapa խմբի՝ երաշտն արդեն վնասել է մոտ 200 հազար տոննա պաշար: 2021-2022 թվականների բերքահավաքը մոտենում է իր ավարտին, իսկ երկրի արտադրությունն այժմ գնահատվում է 2,6 միլիոն տոննա կամ նույնիսկ ավելի քիչ: Իր հերթին, Բրազիլիայում բամբակ արտադրող խոշորագույն արտադրողներից մեկը՝ Bom Futuro Group-ը, հայտնել է, որ նախորդ սեզոնի համեմատ բերքատվությունը նվազել է 27 տոկոսով:
Մինչդեռ ԱՄՆ-ում բամբակի արտադրությունը այս սեզոնին կնվազի 28 տոկոսով։ Ենթադրվում է, որ արտադրությունը կհասնի 2009-2010 սեզոնից ի վեր ամենացածր մակարդակին՝ պաշարները հասցնելով գրեթե պատմական նվազագույնի: Միացյալ Նահանգներին եւ Բրազիլիային միասին բաժին է ընկնում բամբակի համաշխարհային արտահանման ծավալի կեսը:
ԱՄՆ-ի կառավարությունն ու վերլուծաբանները սակայն, պահանջարկի անկում են կանխատեսում՝ հագուստի գնումների նվազմանն ու տնտեսական աճի դանդաղելուն համընթաց՝ հատկապես Եվրոպայում եւ Ասիայում։ Նեշվիլում Hedgepoint Global Markets-ի ավագ մենեջեր Էնդի Ռայանն ասել է, որ, այնուամենայնիվ, բոլոր նշանները ցույց են տալիս, որ բամբակի գները շատ ավելի բարձր կլինեն առաջիկա ամիսներին, քանի որ բերքը կրճատվում է:
Եղանակը լրացուցիչ խնդիրներ է ստեղծել ամբողջ աշխարհում բամբակ գնողների համար։ Անժամանակ անձրեւներն այնպիսի շրջաններում, ինչպիսիք են Ավստրալիան, Պակիստանը եւ նույնիսկ Բրազիլիան, նպաստել են պաշարների որակի նվազմանը, ասել է Plexus Cotton Ltd ընկերության տնօրեն Փիթեր Էգլին:

Экстремальные погодные условия наносят ущерб практически всем крупнейшим мировым поставщикам хлопка, пишет Bloomberg.
В Индии, крупнейшей стране-производителе, проливные дожди и вредители настолько сократили урожай хлопка, что страна импортирует поставки. Волна жары в Китае вызывает опасения по поводу предстоящего урожая. В США, крупнейшем экспортере этого товара, усиливающаяся засуха опустошает фермы и может привести к снижению производства до самого низкого уровня за более чем десятилетие. А Бразилия, второй по величине экспортер, борется с экстремальной жарой и засухой, которые уже снизили урожайность почти на 30%.
Такое стечение экстремальных погодных явлений, вызванных изменением климата, привело к тому, что цены на хлопок взлетели на 30%. В начале этого года они достигли самого высокого уровня с 2011 года, сжимая маржу поставщиков одежды по всему миру и угрожая повысить стоимость всего - от футболок, подгузников до бумаги и картона.
Перспективы Бразилии не радуют. По данным Abrapa, группы, представляющей интересы фермеров, засуха там уже высушила примерно 200 000 метрических тонн предложения. Поскольку сбор урожая в 2021-2022 годах близок к завершению, производство в стране сейчас оценивается в 2,6 миллиона тонн или даже меньше.
Группа Bom Futuro, один из крупнейших производителей хлопка в Бразилии, на долю которого приходится около 10% посевных площадей страны, отмечает падение урожайности на 27% по сравнению с предыдущим сезоном.
Между тем, производство хлопка в США упадет на 28% в сезоне, который начался в этом месяце. США ожидают, что производство достигнет самого низкого уровня с сезона 2009-2010 годов, в результате чего запасы достигнут почти исторического минимума из-за засухи, которая стала настолько экстремальной, что правительство США нормирует воду из реки Колорадо. Вместе на США и Бразилию приходится половина мирового экспорта хлопка.
Сокращение мировых поставок стало настолько резким, что затмевает ветры спроса. Правительство США и аналитики прогнозируют падение спроса в связи с сокращением закупок одежды и замедлением экономического роста, особенно в Европе и Азии. И все же все признаки указывают на гораздо более высокие цены на хлопок в ближайшие месяцы в условиях сокращения урожая, заявил старший менеджер по связям с клиентами Hedgepoint Global Markets в Нэшвилле Энди Райан.
Погода создала дополнительную головную боль для покупателей хлопка в мире. Несвоевременные дожди в таких регионах, как Австралия, Пакистан и даже Бразилия, также снизили качество запасов, отметил директор компании Plexus Cotton Ltd. Питер Эгли.