Ծայրահեղ եղանակային պայմանները վնասում են աշխարհում բամբակի գրեթե բոլոր խոշորագույն մատակարարներին, գրել է Bloomberg-ը։
Ամենամեծ արտադրող երկրում՝ Հնդկաստանում, հորդառատ անձրեւներն ու վնասատուները այնքան են կրճատել բամբակի բերքը, որ երկիրը սկսել է ներկրել այն։ Չինաստանում ջերմային ալիքը գալիք բերքահավաքի վերաբերյալ մտավախություն է առաջացրել։ Միացյալ Նահանգներում, որը ապրանքի ամենամեծ արտահանողն է, վատթարացող երաշտը կործանում է գյուղացիական տնտեսություններն ու կարող է արտադրությունը հասցնել վերջին տասնամյակի ամենացածր մակարդակին: Իսկ աշխարհի երկրորդ խոշոր արտահանող Բրազիլիան, պայքարում է ծայրահեղ շոգի եւ երաշտի դեմ, որոնք արդեն իսկ նվազեցրել են բերքատվությունը մոտ 30 տոկոսով։
Կլիմայի փոփոխության հետեւանքով առաջացած էքստրեմալ եղանակային իրադարձությունների համատեքստում բամբակի գները բարձրացրել են 30 տոկոսով՝ հասնելով 2011 թվականից ի վեր ամենաբարձր մակարդակին, ինչը կարող է պատճառ դառնալ բազմաթիվ իրերի թանկացմանը`սկսած վերնաշապիկներից եւ տակդիրներից մինչեւ թուղթ ու ստվարաթուղթ:
Բրազիլիայի հեռանկարները հուսադրող չեն: Ըստ ֆերմերների շահերը ներկայացնող Abrapa խմբի՝ երաշտն արդեն վնասել է մոտ 200 հազար տոննա պաշար: 2021-2022 թվականների բերքահավաքը մոտենում է իր ավարտին, իսկ երկրի արտադրությունն այժմ գնահատվում է 2,6 միլիոն տոննա կամ նույնիսկ ավելի քիչ: Իր հերթին, Բրազիլիայում բամբակ արտադրող խոշորագույն արտադրողներից մեկը՝ Bom Futuro Group-ը, հայտնել է, որ նախորդ սեզոնի համեմատ բերքատվությունը նվազել է 27 տոկոսով:
Մինչդեռ ԱՄՆ-ում բամբակի արտադրությունը այս սեզոնին կնվազի 28 տոկոսով։ Ենթադրվում է, որ արտադրությունը կհասնի 2009-2010 սեզոնից ի վեր ամենացածր մակարդակին՝ պաշարները հասցնելով գրեթե պատմական նվազագույնի: Միացյալ Նահանգներին եւ Բրազիլիային միասին բաժին է ընկնում բամբակի համաշխարհային արտահանման ծավալի կեսը:
ԱՄՆ-ի կառավարությունն ու վերլուծաբանները սակայն, պահանջարկի անկում են կանխատեսում՝ հագուստի գնումների նվազմանն ու տնտեսական աճի դանդաղելուն համընթաց՝ հատկապես Եվրոպայում եւ Ասիայում։ Նեշվիլում Hedgepoint Global Markets-ի ավագ մենեջեր Էնդի Ռայանն ասել է, որ, այնուամենայնիվ, բոլոր նշանները ցույց են տալիս, որ բամբակի գները շատ ավելի բարձր կլինեն առաջիկա ամիսներին, քանի որ բերքը կրճատվում է:
Եղանակը լրացուցիչ խնդիրներ է ստեղծել ամբողջ աշխարհում բամբակ գնողների համար։ Անժամանակ անձրեւներն այնպիսի շրջաններում, ինչպիսիք են Ավստրալիան, Պակիստանը եւ նույնիսկ Բրազիլիան, նպաստել են պաշարների որակի նվազմանը, ասել է Plexus Cotton Ltd ընկերության տնօրեն Փիթեր Էգլին:

Extreme weather conditions are hurting virtually all of the world's largest cotton suppliers, Bloomberg reported.
In India, the largest producing country, heavy rains and pests have reduced the cotton harvest so much that the country is importing supplies. A heat wave in China raises fears about the upcoming harvest. In the United States, the commodity's biggest exporter, a worsening drought is devastating farms and could push production to its lowest level in more than a decade. And Brazil, the world's second-biggest exporter, is battling extreme heat and drought that have already reduced crop yields by nearly 30%.
This confluence of extreme weather events caused by climate change has sent cotton prices skyrocketing by 30%. Earlier this year, they hit their highest level since 2011, squeezing the margins of clothing suppliers around the world and threatening to drive up the cost of everything from T-shirts, diapers, to paper and cardboard.
The prospects for Brazil are not encouraging. The drought there has already dried up an estimated 200,000 metric tons of supply, according to Abrapa, a group representing farmers' interests. With the 2021-2022 harvest close to completion, the country's production is now estimated at 2.6 million tonnes or even less.
Bom Futuro Group, one of the largest cotton producers in Brazil, which accounts for about 10% of the country's acreage, reports a 27% drop in yields compared to the previous season.
Meanwhile, US cotton production will fall 28% in the season that began this month. The US expects production to hit its lowest level since the 2009-2010 season, bringing stocks to near-historic lows due to a drought that has become so extreme that the US government is rationing water from the Colorado River. Together, the US and Brazil account for half of the world's cotton exports.
The contraction in global supply has become so sharp that it dwarfs the winds of demand. The US government and analysts are forecasting a drop in demand due to a decrease in clothing purchases and a slowdown in economic growth, especially in Europe and Asia. Still, all signs point to much higher cotton prices in the coming months as the crop shrinks, said Andy Ryan, senior account manager at Hedgepoint Global Markets in Nashville.
The weather has created an additional headache for cotton buyers around the world. Untimely rains in regions such as Australia, Pakistan and even Brazil have also lowered the quality of stocks, said the director of Plexus Cotton Ltd. Peter Egli.