Երեքշաբթի նավթի գները բարձրացել են այն բանից հետո, երբ Սաուդյան Արաբիան հայտարարել է, որ կարող է կրճատել արդյունահանումը, որպեսզի վերանայի նավթի գների վերջերս տեղի ունեցած իջեցումը, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Brent տեսակի նավթի ֆյուչերսները Գրինվիչի ժամանակով ժամը 03.28-ին ավելացել են 93 սենթով կամ 1 տոկոսով՝ մեկ բարելը 97,41 դոլար։ West Texas Intermediate տեսակի նավթի ֆյուչերսները ավելացել են 90 սենթով կամ 1 տոկոսով՝ մեկ բարելը 91,26 դոլար։
Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպությունը պատրաստ է կրճատել արդյունահանումը, որպեսզի վերանայի նավթի վերջին շրջանում գների իջնելու հարցը, ինչը պայմանավորված էր ֆյուչերսային շուկայի վատ լիկվիդայնութամբ եւ մակրոտնտեսական մտավախություններով, որոնք անտեսում էին նավթի չափազանց սահմանափակ ֆիզիկական առաջարկը, հայտարարել է ՕՊԵԿ-ի առաջատար Սաուդյան Արաբիան։
Սաուդյան Արաբիայի SPA պետական տեղեկատվական գործակալությունը մեջբերել է էներգետիկայի նախարար, արքայազն Աբդուլազիզ բին Սալմանի խոսքերը, որը Bloomberg-ին ասել է, որ ՕՊԵԿ+-ը միջոցներ եւ հնարավորություններ ունի խնդիրները լուծելու համար։
Քանի որ Սաուդյան Արաբիան կողմ է նավթի գների պաշտպանությանը, շուկան, հավանաբար, կօգտվի երկար դիրքերի ստեղծման հնարավորությունից, կարծում են Haitong Futures-ի վերլուծաբանները՝ ավելացնելով, որ իրանական միջուկային գործարքի ելքը մեծ անորոշություն է մնում։
Երկուշաբթի Իրանը Միացյալ Նահանգներին մեղադրել էր Թեհրանի 2015թ. միջուկային գործարքի վերածնման ջանքերը դանդաղեցնելու մեջ։ Վաշինգտոնը հերքել է այդ մեղադրանքը՝ հայտարարելով, որ գործարքն ավելի մոտ էր վերածնմանը, քան երկու շաբաթ առաջ, Իրանի ակնհայտ ճկունության պատճառով։
Եվրոպան, այդ ընթացքում, բախվում է էներգակիրների մատակարարման նոր խափանումների՝ խողովակաշարերի այն համակարգի վնասվելու պատճառով, որով նավթը Ղազախստանից անցնում է Ռուսաստանի տարածքով։
Ընթացիկ սահմանափակ առաջարկ-պահանջարկն ընդգծվում է նրանով, որ ԱՄՆ-ի Ռազմավարական նավթային պահուստում (SPR) հում նավթի պաշարները ավելի քան 35 տարվա ընթացքում առաջին անգամ ամենացածր մակարդակի են, նշել է IG Group-ի շուկայական վերլուծաբան Յեփ Ջուն Ռոնգը։

Цены на нефть выросли во вторник, после того как Саудовская Аравия предупредила, что может сократить добычу, чтобы скорректировать недавнее снижение цен на нефть, передает Reuters.
Фьючерсы на нефть марки Brent выросли на 93 цента, или 1%, до 97,41 доллара за баррель к 03:28 по Гринвичу. Фьючерсы на американскую нефть марки West Texas Intermediate выросли на 90 центов, или 1%, до 91,26 доллара за баррель.
Организация стран-экспортеров нефти готова сократить добычу, чтобы скорректировать недавнее падение цен на нефть, вызванное плохой ликвидностью фьючерсного рынка и макроэкономическими опасениями, которые игнорируют чрезвычайно ограниченное физическое предложение нефти, заявил лидер ОПЕК Саудовская Аравия.
Саудовское государственное информационное агентство SPA процитировало министра энергетики принца Абдулазиза бин Салмана, который заявил Bloomberg, что у ОПЕК+ есть средства и гибкость для решения проблем.
Поскольку Саудовская Аравия выступает в защиту цен на нефть, рынок, вероятно, воспользуется шансом для создания длинных позиций, считают аналитики Haitong Futures, добавляя, что исход иранской ядерной сделки остается большой неопределенностью.
В понедельник Иран обвинил Соединенные Штаты в промедлении усилий по возрождению ядерной сделки Тегерана 2015 года. Вашингтон отверг это обвинение, заявив, что сделка была ближе, чем две недели назад, из-за очевидной гибкости Ирана.
Между тем Европа сталкивается с новыми перебоями в поставках энергоносителей из-за повреждения системы трубопроводов, по которым нефть из Казахстана проходит через Россию.
Текущий ограниченный спрос-предложение подчеркивается тем, что запасы сырой нефти в США в Стратегическом нефтяном резерве (SPR) находятся на самом низком уровне за более чем 35 лет, отмечает рыночный стратег из IG Group Йеп Джун Ронг.