ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայց է ներկայացրել՝ պահանջելով հատուկ փորձագետ նշանակել Մար-ա-Լագոյի իր նստավայրում ՀԴԲ-ի խուզարկության ժամանակ առգրավված փաստաթղթերի ուսումնասիրման համար, տեղեկացրել է Axios-ը։
Խուզարկությունը ցույց է տվել, որ Թրամփը Սպիտակ տնից  գաղտնի փաստաթղթեր է տարել Մար-ա-Լագո։ Հիմա նա խնդրում է դաշնային դատարանին արգելել ՀԴԲ-ին ուսումնասիրել առգրաված փաստաթղթերը, մինչեւ որ հատուկ փորձագետ նշանակվի։
Հատուկ փորձագետը սովորաբար երրորդ կողմ է, օրինակ՝ պաշտոնաթող դատավոր, որն ուսումնասիրում է նյութերը եւ որոշում՝ արդյոք դրանք պաշտպանված են փաստաբանական գաղտնիքով կամ մեկ այլ իրավաբանական դոկտրինով։
Թրամփը նաեւ դատարանին խնդրում է կառավարությունից պահանջել ներկայացնել առգրաված նյութերի ավելի հանգամանալից ցուցակ եւ վերադարձնել այն իրերը, որոնք խուզարկության օրդերի գործողության տակ չեն ընկնում։
«Այսօրվա դրությամբ կառավարությանը չի հաջողվել օրինականացնել իր պատմական որոշումը նախագահի տուն ներխուժելու մասին, նախագահ, որը լիովին համագործակցում էր (իշխանությունների հետ)»,- նշված է հայցում։

Бывший президент США Дональ Трамп подал иск, требуя назначения специального эксперта для изучения материалов, изъятых во время обыска ФБР в его резиденции в Мар-а-Лаго, передает Axios.
Обыск показал, что Трамп вывез секретные материалы из Белого дома в Мар-а-Лаго. Теперь он просит федеральный суд запретить ФБР изучать изъятые документы до тех пор, пока не будет назначен специальный эксперт.
Специальный эксперт, обычно третья сторона, например судья в отставке, просматривает материалы и определяет, защищен ли он адвокатской тайной или другими юридическими доктринами.
Трамп также просит суд потребовать от правительства предоставить более подробную опись изъятых материалов и вернуть предметы, которые не подпадают под действие ордера на обыск.
«На сегодняшний день правительству не удалось узаконить свое историческое решение совершить набег на дом президента, который полностью сотрудничал (с властями)», — говорится в иске.