ԱՄՆ-ն փորձում է պառակտել Հարավարեւելյան Ասիայում (ՀԱԱ) գոյություն ունեցող անվտանգության ճարտարապետությունը՝ իր գլոբալ գերիշխանությունն ապահովելու համար, չորեքշաբթի Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) մասնակից երկրների պաշտպանության նախարարների հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Ինչ վերաբերում է մեր կազմակերպության հարավային թեւին` Հարավարեւելյան Ասիային, ապա կան նաեւ միջպետական բարդ հակասություններ, լարվածության օջախներ են ձեւավորվում՝ դժվար կանխատեսելի սցենարով։ Համաշխարհային գերիշխանության ապահովման համար Վաշինգտոնը փորձում է պառակտել տարածաշրջանային անվտանգության ճարտարապետությունը»,- ասել է Շոյգուն:
Այդ նպատակով, նշել է նա, ռազմաքաղաքական դաշինքներ են ստեղծվում, ինչպիսիք են QUAD-ը եւ AUKUS-ը։
«Տարածաշրջանի երկրները ներգրավվում են ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության մեջ։ Եվրոպայի նման՝ Չինաստանի զսպմանն ուղղված ճակատ է ձեւավորվում։ Միտումնավոր կերպով սրվում է այսպես կոչված Թայվանի խնդիրը, տարածքային վեճերը թեժանում են Հարավչինական եւ Արեւելաչինական ծովերում»,- ասել է Շոյգուն։
Նրա խոսքով՝ «այս տարածաշրջանում անվտանգությունը կարող է ապահովվել միայն համատեղ ջանքերով՝ հաշվի առնելով Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի կենտրոնական դերակատարություն ունեցող բոլոր պետությունների շահերը եւ բազմակողմ փոխգործակցության այլ մեխանիզմներ»։

США для обеспечения своей глобальной гегемонии пытаются расколоть в Юго-Восточной Азии (ЮВА) сложившуюся архитектуру безопасности, заявил министр обороны РФ Сергей Шойгу на совещании министров обороны стран - участниц Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в среду, передает РИА Новости.
«Что касается южного фланга нашей организации - Юго-Восточной Азии - то здесь также наблюдается комплекс сложных межгосударственных противоречий, формируются очаги напряжённости с трудно прогнозируемым сценарием развития событий. Для обеспечения глобальной гегемонии Вашингтон предпринимает попытки раскола региональной архитектуры безопасности», - сказал Шойгу.
С этой целью, отметил он, создаются блоки военно-политической направленности, такие как: QUAD и AUKUS.
«Государства региона вовлекаются в сотрудничество с НАТО. По аналогии с Европой формируется фронт для сдерживания Китая. Целенаправленно обостряется так называемая тайваньская проблема, подогреваются территориальные споры в Южно-Китайском и Восточно-Китайском морях», - сказал Шойгу.
По его словам, «безопасность в данном регионе может быть обеспечена только совместными усилиями с учётом интересов всех государств при центральной роли АСЕАН и других многосторонних механизмов взаимодействия».