Շիրակի մարզի Անի խոշորացված համայնքում սեպտեմբերի 25-ին ՏԻՄ ընտրություններ են: Թեկնածուների առաջադրման վերջնաժամկետն արդեն ավարտված է՝ ընտրապայքարին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել երեք քաղաքական ուժեր՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Ազգ-համայնք» դաշինքը և «Հայկական երազանք» կուսակցությունը՝ ընդհանուրը 147 թեկնածուներ։ Այս մասին հայտնում է  «Արմենպրես»-ը:
Շիրակի մարզպետարանի Տեղական ինքնակառավարման և հանրապետական գործադիր մարմինների հարցերով վարչության պետ Արամ Անտոնյանը «Արմենպրեսին» տեղեկացրեց, որ առաջադրումներն արդեն ավարտված են և այս պահին տեղի է ունենում փաստաթղթերի ուսումնասիրման գործընթացը:
«ՏԸՀ-ն ուսումնասիրում է փաստաթղթերը: Օգոստոսի 26-ին 18:00-ին արդեն հստակ կունենանք, թե առաջադրված կուսակցություններից ու դաշինքից ինչ գրանցում կլինի»,-նշեց Արամ Անտոնյանը՝ տեղեկացնելով, որ համայնքն իրականացնում է ժամանակացույցով նախատեսված որոշակի պարտականություններ՝ դահլիճների տրամադրման ժամանակացույց, տեխնիկական հարցեր և այլն, որոնք գտնվում են մարզպետարանի համապատասխան վարչության վերահսկողության տակ:
Այս պահին ՏԸՀ-ի կողմից կազմակերպչական խնդրի ահազանգ չի ստացվել:
ՏԸՀ ՔՊ-ից ստացել է ընտրություններին մասնակցության 63 թեկնածուների հայտ, ցուցակը գլխավորում է Արման Սարիբեկյանը։
«Ազգ-համայնք» դաշինքը, որը ձևավորել է Ռեֆորմիստների և Հայաստանի ժողովրդավարական ազատական միության կուսակցությունների միավորումը, ունի ավագանու 61 թեկնածու, ցուցակը գլխավորում է Անի խոշորացված համայնքի գործող ղեկավար Արտակ Գևորգյանը, ով երկար տարիներ եղել է Մարալիկի քաղաքապետը։
«Հայկական երազանք» կուսակցությունը թիվ 33 ՏԸՀ է ներկայացրել ավագանու 23 թեկնածուներից կազմված ցուցակ, որ գլխավորում է Ագուն Սաղաթելյանը։
19 բնակավայր ունեցող համայնքում ՏԻՄ ընտրությունների քարոզարշավը կմեկնարկի օգոստոսի 31-իմ և կավարտվի սեպտեմբերի 23-ին։

В укрупненной общине Ани Ширакской области 25 сентября пройдут выборы в органы местного самоуправления. Срок выдвижения кандидатов уже истек, заявки на участие в избирательной кампании подали три политические силы: партия «Гражданский договор», блок «Нация-Община» и партия «Армянская мечта», всего выдвинуто 147 кандидатов. Об этом сообщает «Арменпресс».
Как сообщил «Арменпресс» начальник отдела по вопросам местного самоуправления и республиканских исполнительных органов администрации Ширакской области Арам Антонян, выдвижение кандидатур уже завершено и в настоящее время идет процесс рассмотрения документов.
«Отдел по вопросам местного самоуправления и республиканских исполнительных органов рассматривает документы. 26 августа в 18:00 мы будем точно знать, какая будет регистрация выдвинутых партий и объединений», - сказал Арам Антонян, сообщив, что община выполняет определенные обязанности, предусмотренные по графику: график предоставления залов, технические вопросы и т.д., которые находятся в ведении соответствующей областной администрации.
На данный момент в отдел не поступало оповещений об организационной проблеме.
От «Гражданского договора» поступили заявления от 63 кандидатов на участие в выборах, список возглавляет Арман Сарибекян.
Блок «Нация-Община», образованный объединением партий «Реформисты» и «Демократический либеральный союз Армении», имеет 61 кандидата в Совет старейшин, список возглавляет исполняющий обязанности главы укрупненной общины Ани Артак Геворгян, который много лет был мэром Маралика.
Партия «Армянская мечта» представила список из 23 кандидатов, возглавляемый Агуном Сагателяном.
Предвыборная кампания в органы местного самоуправления в общине  с 19 населенными пунктами начнется 31 августа и завершится 23 сентября.