Սրանք ոչ թե չգիտեն, թե ինչ է լինելու այս ամենի արդյունքում, այլ, լավատեղյակ լինելով, քանդում ու ավերում են այն ամենը, ինչը կապված է երկրի պաշտպանության հետ: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՊԲ նախկին խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը` անդրադառնալով գումարով պարտադիր զինծառայությունից ազատվելու կառավարության  ներկայացրած նախագծին:
«Հնագույն ժամանակներից սկսած զինվորական ծառայությունը միշտ էլ եղել է պատվի գործ: Ավելին, անգամ, որոշ երկրներում այն համարվել է վերդասակարգային պարտականություն, իսկ որոշ երկրներում՝ ազնվականության մենաշնորհ... Առայսօր էլ քիչ չեն այն երկրները, որոնցում զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների համար պետական բարձր պաշտոնները, օրենքով սահմանված կարգով, շարունակում են մնալ անհասանելի...
Այս ավանդույթի ուժով ապրած ու ապրող ժողովուրդներն են հիմնականում ստեղծել ու հզորացրել իրենց երկրները, իսկ նրանք, ովքեր նախընտրել են Հայրենիքի պաշտպանությունը դարձնել վճարվող ծառայություն սոցիալապես անապահով խավի համար, այդ երկրները վաղ, թե ուժ հեռացել են պատմության թատերաբեմից...
Այսքանից հետո ի՞նչ որակում տալ դեռևս անավարտ պատերազմի պայմաններում ապրող այն երկրի կառավարությանը, որը հավանություն է տալիս պարտադիր զինվորական ծառայությունից գումարով ազատելու մասին օրենքի նախագծին...
Սրանք ոչ թե չգիտեն, թե ինչ է լինելու այս ամենի արդյունքում, այլ, լավատեղյակ լինելով, քանդում ու ավերում են այն ամենը, ինչը կապված է երկրի պաշտպանության հետ...»,- գրել է նա:

Они не то, чтобы не знают, что произойдет в результате всего этого, а будучи отлично проинформированными, разрушают и уничтожают все, что связано с обороной страны. Об этом на своей странице в Facebook написал бывший пресс-секретарь Армии обороны Арцаха Сенор Асратян.
«С древнейших времен военная служба всегда была делом чести. Более того, в некоторых странах это считалось даже высшим сословным долгом, а в некоторых странах монополией дворянства... До сих пор немало стран, в которых высокие государственные должности, согласно закону, сохраняются недосягаемыми для граждан, не служивших в армии...
Народы, жившие и живущие силой этой традиции, в основном создавали и укрепляли свои страны, а те, кто предпочел сделать защиту Родины платной услугой для социально незащищенного класса, те страны рано или поздно сходили со сцены истории...
Какое же после всего этого определение следует дать правительству страны, живущей в условиях неоконченной войны, которое одобряет проект закона об освобождении от воинской повинности?..
Они не то, чтобы не знают, что произойдет в результате всего этого, а будучи отлично проинформированными, разрушают и уничтожают все, что связано с обороной страны...»,- написал он.