Միացյալ Նահանգները 2021թ. հունվարից Ուկրաինային տրամադրել է նրա տարեկան պաշտպանական բյուջեն եռակի գերազանցող ռազմական օգնության ծավալ։ Այս մասին լրագրողների համար ճեպազրույցում ասել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քարին Ժան-Պիեռը։
«Մենք հայտարարել ենք 3 մլրդ դոլարի չափով օգնության նոր փաթեթի մասին, որն ամենամեծն է [ԱՄՆ-ի] ներկայիս վարչակազմի համար։ Այս վարչակազմի աշխատանքի սկզբից 2021թ. հունվարին մենք հայտարարել ենք Ուկրաինային անվտանգության ոլորտում մոտ 13,6 մլրդ դոլարի օգնություն տրամադրելու մասին։ Որպեսզի ձեզ ավելի հասկանալի լինի, այն մոտավորապես երեք անգամ գերազանցում է Ուկրաինայի տարեկան ռազմական բյուջեն»,- ասել է նա։
Խոսելով ռազմական օգնության նոր փաթեթի շրջանակում սպառազինությունների մատակարարման ժամկետների մասին՝ Ժան-Պիեռը նշել է. «Այս հայտարարությունը նշանակում է պայմանագրերի կնքման գործընթացի սկիզբ, որոնց շրջանակում [ԱՄՆ] պաշտպանության նախարարությունը ձեռք կբերի լրացուցիչ [պաշտպանական] միջոցներ Ուկրաինայի Զինված ուժերի համար»։ «Դա նշանակում է, որ Ուկրաինայի համար սպառազինությունների ձեռքբերման այդ գործընթացի որոշ մասը որոշակի ժամանակ կտեւի։ Ես կոնկրետ ժամկետներ չունեմ»,- ավելացրել է Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Նա հաստատել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հինգշաբթի կզանգահարի Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն, որպեսզի պատմի Վաշինգտոնի կողմից Կիեւին ռազմական օգնության ցուցաբերման ընթացքի մասին։ «[ԱՄՆ] նախագահը պատրաստվում է զրուցել նախագահ Զելենսկու հետ, որի հետ քանիցս խոսել է վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում։ Մենք շփման բաց գիծ ունենք ոչ միայն նախագահ Զելենսկու, այլեւ նրա կառավարական թիմի հետ։ Ամենայն հավանականությամբ, մենք հայտարարություն կանենք [արդյունքների վերաբերյալ], եւ մենք ավելի մանրամասն տեղեկություն կհայտնենք այդ խոսակցության մասին։ Բայց նախագահ [Բայդենը] ցանկանում է ճշտել ժամկետները, եւ դա տեղի կունենա վաղը»,- ասել է Ժան-Պիեռը։
ՌԴ-ի ռազմական գործողությունների սկսվելու պահից ԱՄՆ-ը Ուկրաինային տրամադրել է 12,6 մլրդ դոլարի ռազմական օգնություն։

Соединенные Штаты с января 2021 года предоставили Украине объем военной помощи, примерно в три раза превышающий ее оборонный бюджет за один год. Об этом сообщила на брифинге для журналистов пресс-секретарь Белого дома Карин Жан-Пьер.
«Мы объявили о новом пакете помощи на $3 млрд, который является крупнейшим для нынешней администрации [США]. Всего с начала работы этой администрации в январе 2021 года мы объявили о предоставлении Украине помощи в сфере безопасности на сумму около $13,6 млрд. Это беспрецедентная сумма. Чтобы вам было понятнее, она примерно в три раза превышает годовой военный бюджет Украины», - сказала она.
Говоря о сроках поставок вооружений в рамках нового пакета военной помощи, Жан-Пьер отметила: «Это объявление представляет собой начало процесса заключения контрактов, в рамках которых министерство обороны [США] приобретет дополнительные [оборонные] средства для Вооруженных сил Украины». «Это означает, что некоторая часть этого процесса приобретения [вооружений для] Украины займет определенное время. У меня нет конкретных сроков», - добавила официальный представитель Белого дома.
Она подтвердила, что президент США Джо Байден позвонит в четверг украинскому лидеру Владимиру Зеленскому, чтобы рассказать о ходе оказания Вашингтоном военной помощи Киеву. «Президент [США] собирается провести беседу с президентом Зеленским, с которым он неоднократно разговаривал в течение последних нескольких месяцев. У нас открытая линия общения не только с президентом Зеленским, но и с его правительственной командой. Скорее всего, от нас будет заявление [по итогам], и мы поделимся более подробной информацией об этом разговоре. Но президент [Байден] хочет сверить часы с президентом Зеленским, и это произойдет завтра», - заключила Жан-Пьер.