Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ կնքված վարկային պայմանագրի համաձայն՝ նախատեսվում է Հայաստանին տրամադրել 26,5 մլն եվրոյի վարկ։ Այս մասին սեպտեմբերի 5-ին Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում վերոնշյալ համաձայնագրի քննարկման ժամանակ հայտարարեց Պետական եկամուտների կոմիտեի փոխնախագահ Աշոտ Մուրադյանը։
Նրա խոսքով, վարկային միջոցների հաշվին նախատեսվում է իրականացնել պետական հատվածի արդիականացման չորրորդ ծրագիրը։ Այսպիսով, այս վարկային համաձայնագրի շրջանակներում նախատեսվում է թվայնացնել որոշ պետական մարմինների կողմից մատուցվող ծառայությունները։ Խոսքը, մասնավորապես, արդարադատության նախարարության, ոստիկանության, ՊԵԿ-ի, ՏԻՄ-երի մասին է։
«Թվայնացմանը զուգընթաց վերոնշյալ ծառայություններից օգտվողների համար նախատեսվում է ստեղծել նաեւ համապատասխան բջջային հավելվածներ»,- ասաց Մուրադյանը։
Ավելին, Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկը վարկը Հայաստանին կտրամադրի 25 տարի մարման ժամկետով, որից 14,5-ը կլինեն արտոնյալ։
Համեմատաբար կարճ քննարկումներից հետո օրենսդրական նախաձեռնությունը ստացավ խորհրդարանական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը։

Согласно кредитному соглашению, подписанному между Республикой Армения и Международным банком реконструкции и развития, Армении планируется предоставить кредит в размере 26,5 млн. евро. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам во время обсуждения вышеупомянутого соглашения заявил 5 сентября заместитель председателя Комитета государственных доходов республики Ашот Мурадян.
По его словам, четвертую программу модернизации государственного сектора планируется реализовать за счет кредитных средств. Так, в рамках данного кредитного соглашения планируется осуществить цифровизацию услуг, оказываемых некоторыми государственными органами. Речь в частности идет о Минюсте, Полиции, КГД, и органах местного самоуправления.
«Наряду с оцифровкой для пользователей вышеупомянутых сервисов также планируется создать соответствующие мобильные приложения», - сообщил Мурадян.
Более того, Международный банк реконструкции и развития предоставит Армении кредит со сроком погашения в 25 лет, из которых 14,5 окажутся льготными.
После относительно недолгих обсуждений законодательная инициатива получила положительное заключение парламентской комиссии.