Երեխան պետք է լինի ինքնուրույն եւ զարգացնի իր անհատականությունը, իսկ դրա համար ծնողները փողոցում քայլելիս չպետք է բռնեն երեխայի ձեռքը: «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանի կարծիքով` երբ ծնողը բաց է թողնում երեխայի ձեռքը, նա շրջապատի նկատմամբ ավելի ուշադիր է դառնում, որպեսզի չընկնի, ինչն էլ նպաստում է երեխայի ինքնուրույնության աճին:
Ավելին` Ա. Ադիբեկյանը մշակել է նախադպրոցական տարիքի երեխաների կրթման մեթոդոլոգիա, ինչը կնպաստի երեխաների մոտ ինքնուրույնության եւ ակտիվության աճին: Այս մեթոդոլոգիան կյանքի կոչելու համար նա չբացառեց, որ բանկից վարկ կվերցնի:
Ա. Ադիբեկյանն ասաց նաեւ, որ դպրոցական համակարգը պետք է լինի այնպիսին, որ երեխաները լիարժեք հնարավորություն ստանան ինքնադրսեւորվելու: «50 հոգու լցնում են մի սենյակ, բայց ամեն մեկը մի անհատականություն է, որ այդ սենյակում կորչելու է»,- ասաց Ա. Ադիբեկյանը:
Նրա խոսքով` առաջին դասարան հաճախող երեխային ժամանակ է պետք, որպեսզի հարմարվի թեկուզ 30 րոպե սեղանի առջեւ նստելու հանգամանքին: Կան երեխաներ, որոնք միանգամից չեն կարողանում հարմարվել, ուստի շրջապատի կողմից որակվում են որպես տհասներ: Այնինչ, ըստ Ա. Ադիբեկյանի, դպրոցը ոչ թե լիդերներ պատրաստելու համար է, այլ «թույլիկներին» ակտիվացնելու, ինչն էլ կբարձրացնի ընդհանուր կրթական որակը:

Известный социолог, руководитель исследовательского центра «Социометр» Агарон Адибекян не советует родителям держать за руку ребенка на улице. В беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am Агарон Адибекян отметил, что когда родитель не держит ребенка за руку, тот становится более внимательным, чтобы не упасть. Это способствует росту его самостоятельности.
Помимо этого, А. Адибекян разработал методологию образования для детей дошкольного возраста, благодаря которой повысится самостоятельность и активность детей. Он не исключил, что использует кредитные средства для ее реализации. Социолог добавил также, что школьная система должна способствовать полноценному самовыражению детей. «В каждом классе по 50 учеников, но необходимо учесть, что каждый школьник – индивидуальность, которая затеряется в этой комнате»,- сказал А. Адибекян.
По его словам, первокласснику необходимо время, чтобы привыкнуть к школьным занятиям продолжительностью в 30 минут. Есть дети, которым трудно сразу привыкнуть к новой социальной реальности - таких общество воспринимает как недоразвитых. В том случае когда, по словам социолога, школа должна не готовить лидеров, а активизировать «слабеньких», что повысит качество образования в целом.