Ղարաբաղը մեծ ցանկություն չի ցուցաբերում «բարեկամանալու» չճանաչված մյուս հանրապետությունների հետ: Նրա ղեկավարությունը ձգտում է իր ինքնորուշումը ներկայացնել եվրոպական կազուսների օրինակով (Կոսովո, Կիպրոս): Այդ մասին Լեռնային Ղարաբաղի 20-ամյակին նվիրված հոդվածում գրում է Ռուսաստանի քաղաքագիտական տեխնոլոգիաների ինստիտուտի կողմից հրավիրված ԱՄՆ, Վաշինգտոնի ռազմավարական եւ միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի գիտաշխատող Սերգեյ Մարկեդոնովը:
Փորձագետը նշում է, որ Ղարաբաղն ավելի շատ ելքեր ունի դեպի արեւմտյան հանրություն, քան մյուս չճանաչված հանրապետությունները: Ոչ մի այլ միավոր դե-ֆակտո չի ստանում ԱՄՆ Կոնգրեսի ֆինանսավորումը: Տվյալ դեպքում դրա համեստ չափերը մեզ չպետք է շեղեն բուն սկզբունքից: Դրա կիրառումը Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի հանդեպ հնարավոր չէ պատկերացնել:
Գրեթե անհնար է նաեւ եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներին եւ ամերիկյան կոնգրեսականներին տեսնել Սուխումիի, Տիրասպոլի կամ Ցխինվալի այցելող հյուրերի շարքում: Նախկին խորհրդային չճանաչված ոչ մի միավոր չունի այդքան արտասահմանյան դիվանագիտական ներկայացուցիչներ, որքան ԼՂՀ-ն (ներառյալ ԱՄՆ, Ավստրալիան, Ֆրանսիան, Մերձավոր Արեւելք, Գերմանիան): Ղարաբաղն ինքը մեծ ցանկություն չի ցուցաբերում «բարեկամանալու» չճանաչված մյուս հանրապետությունների հետ: Նրա ղեկավարությունը ձգտում է իր ինքնորոշումը ներկայացնել եվրոպական կազուսների ենթատեքստում (Կիպրոս, Կոսովո):
«Սակայն ԼՂԻՄ-ի նաեւ ԼՂՀ-ի կազմի մեջ չմտնող տարածքների շրջափակման հանագամանքը բավական խնդրահարույց է դարձնում հանրապետության միջազգային ճանաչումը: Ինչպես նաեւ Հայաստանի կողմից ԼՂՀ-ի ճանաչումը, որը հայկական կողմը ներկայացնում է որպես «վերջին փաստարկ» հակամարտության հավանական «սառեցման» պարագայում»,-գրում է փորձագետը:

Karabakh is not showing great interest in “being friends” with unrecognized states, its leadership is trying to present self-determination drawing parallel with the European precedents such as Kosovo and Cyprus, said Russian expert.
In his article dedicated to 20th anniversary of Nagorno-Karabakh’s independence, political scientist Sergey Markedonov, visiting fellow in the CSIS Russia and Eurasia Program, points out Karabakh as the only unrecognized republic which de facto receives funding from the U.S. Congress. Such attitude is hardly displayed towards South Ossetia, Abkhazia or Transnistria.
The expert mentions that not a single post-Soviet unrecognized republic hosts as many diplomatic missions (including U.S., Australia, France, the Middle East, Germany) as Nagorno-Karabakh does.
However, the expert considers that “occupation” of territories not included in Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast makes international recognition problematic.
Markedonov considers that one must not view Karabakh as Yerevan’s marionette. “Stepanakert has its own view on resolution of the Armenian-Azerbaijani conflict which differs from Yerevan’s approach,” he said.