Մեր ամբողջ արտադրական ցիկլը խիստ փակ է։ Ձեռնարկվում են բոլոր միջոցները, հատկապես առողջարանային-հիգիենիկ միջոցներ, որպեսզի թռչնագրիպ չներթափանցի Հայաստան։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի թռչնաբույծների միության նախագահ Սերգեյ Ստեփանյանը։
Միաժամանակ նա նշեց կերի առաջիկա դեֆիցիտի մասին։
Փորձագետը պարզաբանեց, որ «Վերին Լարս» անցակետում անասնակերով մոտ 300 մեքենա է կանգնած։
«Կերի պաշարները կբավարարի մինչեւ հունվարի կեսը։ Եթե այսպես շարունակվի, լուրջ խնդիրներ կառաջանան։ Պաշարները համալրվել են հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին՝ բերքը հավաքելուց հետո»,- ասաց Ստեփանյանը։
Հիշեցնենք, որ Ճապոնիայում թռչնագրիպի բռնկման պատճառով նախատեսվում է ոչնչացնել ավելի քան 1,8 միլիոն հավ։ Բացի այդ, Պերուի լողափերին վերջին շաբաթներին հայտնաբերվել են մոտ 14 000 սատկած վայրի թռչուններ, որոնց մահվան պատճառը թռչնագրիպն է եղել:

Весь наш производственный цикл строго закрытый. Все меры принимаются, особенно, санаторно-гигиенические меры, чтобы птичий грипп не проник в Армению. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил председатель Союза птицеводов Армении Сергей Степанян.
Вместе с тем он указал на грядущий дефицит кормов.
Эксперт пояснил, что около 300 машин с животными кормами стоят у КПП «Верхний Ларс».
«Запасов кормов хватит до середины января. Если так продолжится и дальше, то возникнут серьезные проблемы. Запасы пополнялись в октябре-ноябре, после сбора оружия», – отметил Степанян.
Напомним, что в Японии из-за вспышки птичьего гриппа планируется уничтожить более 1,8 млн. кур. Кроме того, в Перу было обнаружено почти 14 тыс. мертвых диких птиц на пляжах страны за последние недели, которые умерли от птичьего гриппа.