Չնայած այն բանին, որ հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրվեցին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման շուրջ արձանագրությունները, մինչ այժմ անորոշ է մնում, թե ե՞րբ է դրանցով զբաղվելու թուրքական խորհրդարանը,- գրում է թուրքական «Զաման»-ը։
Ըստ պարբերականի, «վերոհիշյալ փաստաթղթերը պետք է երկրի խորհրդարանում քննարկվեին հոկտեմբերի 21-ին, սակայն դա տեղի չունեցավ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի միջեւ աճող լարվածության պատճառով»։
«Այդ լարվածությունն էր հենց հետաձգման գլխավոր պատճառը։ Դրան ի պատասխան Հայաստանը նույնպես սկսեց հետաձգել փաստաթղթերի վավերացման շուրջ քննարկումները։ Ելնելով ստեղծված իրավիճակից, կարելի է ենթադրել, որ կպահանջվի որոշակի ժամանակ, մինչ արձանագրությունները կվավերացվեն երկու երկրների խորհրդարանների կողմից։ Եվ եթե նույնիսկ դրանք թուրքական խորհրդարանում քննարկվեն հաջորդ ամիս, ապա շուտափույթ վավերացում ակնկալել պետք չէ, եթե միայն երկրի կառավարությունը արտակարգ ջանքեր չգործադրի այդ ուղղությամբ։ Երբ ի վերջո արձանագրությունները հասնեն խորհրդարան, վերջինիս նախագահը կուղարկի դրանք երկրի ԱԳՆ հանձնաժողովին։ Եվ այն, թե ինչ գնահատական կտա փաստաթղթերին հանձնաժողովը, լիովին կախված է կառավարության կամարտահայտությունից, չէ որ հանձնաժողովի անդամների գերակշող մեծամասնությունը՝ կառավարության ներկայացուցիչներ են։
Սակայն նախորդ փորձը վկայում է այն մասին, որ փաստաթղթերը չեն հասնում Հանձնաժողովին՝ խորհրդարանում քննարկվելուց հետո 1-2 ամսվա ընթացքում։ Այն բանից հետո, երբ փաստաթղթերը հաստատվեն հանձնաժողովի կողմից, դրանք կդառնան Գլխավոր վեհաժողովի քննարկման առարկան։ Եթե Գլխավոր վեհաժողովը նույնպես հավանություն տա, ապա դրանք ուժի մեջ կմտնեն այն բանից հետո, երբ կհրապարակվեն Official Gazette-ում։
Սակայն երկրի ԱԳՆ հանձնաժողովի աշխատանքի հետ առավել ուշադիր ծանոթանալու դեպքում պարզ է դառնում, որ գոյություն ունեն երկկողմ համաձայնագրեր, որոնք իրենց հաստատմանն են սպասում արդեն ավելի քան 20 տարի։ Կարելի է հիշատակել Իրաքի, Շվեդիայի, Լիբիայի, Արգենտինայի ու շատ այլ երկրների հետ համաձայնագրերը։ Օրինակ՝ Սիրիայի ու Ադրբեջանի հետ Թուրքիան կնքել է ավելի քան 20 համաձայնագրեր, որոնք իրենց հաստատմանն են սպասում Հանձնաժողովի կողմից»։

Despite the Protocols were signed October 10 in Zurich it is still uncertain when they will reach the Turkish Parliament, Turkish Zaman daily reads.
According to the daily, the documents had to be discussed October 21, however it did not happen “due to an increase in tensions between Turkey and Azerbaijan.”
“The tension between the two countries has resulted in the delay of the Turkish Parliament discussing the protocols. As a result of the delay in Turkey, Armenia has started to act slowly on ratifying the protocols as well. The current situation suggests it will take some time before the protocols are approved in Parliament. Even if the protocols are referred to Parliament next month, it seems unlikely that they will be approved quickly unless the government exerts extraordinary effort to ensure that they are passed. It is for this reason that the submission and ratification of the protocols will take a long time. Once the protocols reach Parliament, the speaker will send them to the Foreign Affairs Commission. Whether the commission will be able to immediately evaluate the protocols and agreements depends on the determination of the government, which holds the majority of seats on the commission.
Examination of previous work schedules reveals that there are no examples of a protocol or agreement being sent to the commission within a month or two after reaching Parliament. Once the protocols are approved by the Foreign Affairs Commission, they will be discussed by the General Assembly. Protocols that are approved by the General Assembly go into effect upon being published in the Official Gazette.
A closer look at the Foreign Affairs Commission's agenda reveals that there are bilateral agreements and protocols that have been waiting for approval for 26 years,” the daily says.
According to the newspaper, there are agreements with Iraq, Sweden, Latvia, Argentina and many other countries that are not ratified yet: “Azerbaijan and Syria top the list of countries with which Turkey has signed the most agreements. The Foreign Affairs Commission has yet to address more than 20 agreements signed with these two countries.”