Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն նամակ է հղել թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, մեկնաբանելով Թուրքիայի որոշումը` ազգային փոքրամասնություններից բռնագրավված ունեցվածքը վերադարձնելու մասին:
«Այդ որոշումն, անկասկած, ջանքերի արդյունք , որը Դուք գործադրել եք, որպեսզի առաջ անցնեք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանից, ԱՄՆ Կոնգրեսի հարցումներից եւ Թուրքիայում քրիստոնյա փոքրամասնության իրավունքները ոտնահարելու դեմ դատական հայցերից»,- ասված է նամակում, որը հրապարակել է «The Armenian Weekly»-ն:
Նամակում Արամ Ա-ն Թուրքիայի կառավարության որոշումն անվանում է «անարդար եւ ոչ լիարժեք»: «Մեծի Տանն Կիլիկիո Մայր աթոռը մնում է հայ ժողովրդին պատկանող բազմաթիվ եկեղեցիների, հիվանդանոցների, ծերատների, մանկապարտեզների, գերեզմանոցների եւ այլ շինությունների օրինական սեփականատերը, որոնք 1915-ի Հայոց ցեղասպանության ժամանակ բռնագրավվել են Թուրքիայի կառավարության կողմից: Հայերը նախկինի պես օրինական սեփականատերերն են տների, ձեռնարկությունների, հողատարածքների, որոնք նրանց են ժառանգվել ցեղասպանությանը զոհ գնացած իրենց նախնիներից:
Ձեր որոշումը կարող է բավարարել ԵՄ պահանջները: Այդուհանդերձ, այն երբեք չի կարող համարվել արդարության վրա հիմնված որոշում: Պարոն վարչապետ, թեեւ որոշումը կայացվել է հանուն արդարության, սակայն Ձեր որոշումը կանխակալ է եւ ընտրովի: Ավելին, այն պարունակում է պատմության ժխտում եւ հերքում է ժողովրդավարական սկզբունքներն ու արժեքները: Պարոն վարչապետ, Ձեր հայտարարությունն այն մասին, որ Ձեր կառավարությունը պաշտպանում է արդարությունը եւ մարդու իրավունքները, իրական կլինեն այն ժամանակ, երբ դուք ճանաչեք Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասված է կաթողիկոսի նամակում:

Католикос Великого Дома Киликийского Арам I написал письмо премьер-министру Турции Реджепу Тайип Эрдогану, прокомментировав решение Турции вернуть конфискованное имущество национальным меньшинствам.
«Данное решение, несомненно, является усилием, которое вы предприняли для того чтобы опередить события в Европейском суде по правам человека, запросы Конгресса США и судебные разбирательства против угнетения Турцией христианских меньшинств», - говорится в письме опубликованном на сайте газеты «The Armenian Weekly».
В письме Арам I называет решение правительства «неполным и несправедливым».«Святой Престол Киликии остается законным владельцем многочисленных церквей, больниц, домов престарелых, детских домов, кладбищ и других учреждений, которые принадлежат армянскому народу и церкви, и которые были захвачены турецким государством во время Геноцида армян 1915 года. Армяне по-прежнему являются законными владельцами домов, предприятий и поместий, оставшихся от их предков, которые стали жертвами Геноцида, спланированного и осуществленного Османским правительством.
Ваше решение может удовлетворять требованиям Европейского Союза. Тем не менее, оно никогда не может считаться решением, основанным на принципах справедливости. Г-н премьер-министр, хотя и принятое во имя справедливости, ваше решение является предвзятым и избирательным, и более того, оно, безусловно, содержит отрицание истории и отвергает демократические принципы и ценности.Г-н премьер-министр, Ваше заявление о том, что ваше правительство поддерживает справедливость и права человека, будут действительным только тогда, когда вы признаете Геноцид армян», - говорится в послании.