Եվրահանձնաժողովը 5 մլն եվրո կհատկացնի Մոլդովայի անկախ ԶԼՄ-ներին աջակցելու համար։
Գումարը կհատկացվի «Մոլդովայում ԶԼՄ-ների ռազմավարական հաղորդակցությունն ու աջակցությունը» ծրագրի (2023-2027թթ.) շրջանակում։
«Պայմանագրի ընդհանուր նպատակն է աջակցել Մոլդովայում ժողովրդավարական բարեփոխումների հաջող իրականացմանը՝ Եվրամիության կողմից երկրին ցուցաբերվող օգնության մասին իրազեկվածության բարձրացման եւ անկախ ԶԼՄ-ների նպատակային աջակցության միջոցով»,-ասվում է Եվրահանձնաժողովի փաստաթղթերում։
Եվրահանձնաժողովը նաեւ մտադիր է բարձրացնել Մոլդովայի հասարակության դիմադրողականությունը ապատեղեկատվության նկատմամբ «մեդիա եւ տեղեկատվական գրագիտության զարգացման հաշվին»։

Европейская комиссия планирует потратить €5 млн на содействие проведению «демократических реформ» в Молдавии и поддержку независимых СМИ.
Деньги будут выделены в рамках программы «Стратегическая коммуникация и поддержка СМИ в Молдавии (в 2023—2027 годах)».
«Общая цель контракта заключается в содействии успешному внедрению демократических реформ в Молдавии посредством повышения осведомленности о помощи, оказываемой стране Евросоюзом, и посредством целенаправленной поддержки независимых СМИ», - говорится в документации ЕК.
Еврокомиссия также намерена повысить устойчивость молдавского общества к дезинформации «за счет развития медийной и информационной грамотности».