Թեհրանը կտա իր համաձայնությունը Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ)՝ ուրանը արտասահմանում հարստացնելու փաթեթային առաջարկությանը։ Այդ մասին AFP հաղորդմամբ, այսօր՝ հոկտեմբերի 27-ին հայտարարվել է իրանական al-Alam հեռուստաընկերությամբ, որն էլ իր հերթին վկայակոչել է ՄԱԳԱՏԷ-ին մոտ կանգնած աղբյուրին։
Ընդ որում, ինչպես հաղորդում է աղբյուրը, առաջիկա 48 ժամվա ընթացքում Իրանը կներկայացնի իր անձնական առաջարկությունը, որը մի շարք կարեւոր փոփոխություններ կմտցնի ատոմային էներգետիկայի միջազգային ծրագրի մեջ։ Միեւնույն ժամանակ հեռուստաընկերությունը չի հաղորդում, թե կոնկրետ որ կետերին կարող են առընչվել փոփոխությունները, սակայն ընդգծում է դրանց կարեւորությունը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին, Իրանի արտգործնախարար Մանուչեհր Մոթաքին հայտարարել է, որ Իրանը պատրաստ է արտասահման հարստացման ուղարկել իր ունեցած ուրանի միայն մի մասը։ Ամեն դեպքում, ինչպես ասել է Մոթաքին, Իրանը շարունակելու է հարստացնել իր ունեցած ուրանը։

Тегеран даст свое согласие относительно пакета предложений Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) по обогащению урана за рубежом. Об этом, как передает AFP, сообщил сегодня, 27 октября, иранский телеканал al-Alam со ссылкой на источник близкий к переговорам с МАГАТЭ.
При этом, как сообщает источник, в течении предстоящих 48 часов Иран представит собственные предложения, которые внесут ряд важных изменений в проект международного агентства. В то же время, телеканал не сообщает каких именно пунктов проекта могут коснутся изменения, подчеркивая однако «важность» последних.
Напомним, как накануне заявил глава МИД Ирана Манучер Моттаки, Тегеран готов отправить только часть имеющихся у него запасов урана для обогащения за рубеж. В любом случае, как сообщил Моттаки, страна будет продолжать обогащать имеющийся у него уран.