WikiLeaks կայքը հրապարակել է փաստաթուղթ, որտեղ ներկայացվում են հատվածներ ամերիկյան դիվանագետների եւ Ստամբուլի «Ակոս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքի խոսակցությունից:
Մասնավորապես 2007 թ. հունվարի 30-ին թվագրվող փաստաթղթում Ստամբուլում ԱՄՆ-ի գլխավոր հյուպատոս Դեբորա Ջոնսը կանգ է առնում Դինքի եւ ԱՄՆ միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովի ներկայացուցիչների միջեւ տեղի ունեցած հանդիպման վրա:
Խոսելով ազգային փոքրամասնությունների կարգավիճակի, ինչպես նաեւ կրոնական հարցերի մասին` Դինքը հայտարարել է, որ Թուրքիայում կրոնի ազատությունը մակերեսային բնույթի է` եկեղեցիները, դպրոցները արգելված չեն, սակայն ազատության այդ ձեւը մոլորության մեջ են գցում: «Նա նման է թռչունի, որը տեսականորեն կարող է թռչել` չնայած, որ թեւը կոտրված է»,-ընդգծել է Դինքը:
Մեկնաբանելով Եվրամիությանն անդամակցելու Թուրքիայի մտադրությունը` Դինքը նշել է, որ գործընթացը ձգձգվում է այն պատճառով, որ «հիմնված է վախի, բայց ոչ ԵՄ-ին անդամագրվելու պատրաստակամության վրա»:
Հրանտ Դինքն «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունն անվանել է ղեկավարման աշխարհիկ համակարգի իրական օրինակ:
«Թուրքիայում իսկական աշխարհիկությունը կարող է ձեռք բերվել տարբեր կրոնների ազատության շնորհիվ: Մենք շարժվում ենք ժողովրդավարացման աշխարհիկության միջոցով: Այդ առումով Թուրքիան կարող է լավ օրինակ լինել իր հարեւանների համար»,-հայտարարել է նա:
Դինքը նշել է, որ քրիստոնյաների հանդեպ պատմականորեն բացասական պահերը հիմնված են ոչ թե կրոնների տարբերության, այլ ազգայնականության վրա:

Сайт WikiLeaks опубликовал документ, в котором представлены выдержки из разговоров американских дипломатов с главным редактором газеты «Акос» Грантом Динком.
В частности, в документе, датируемом 30 января 2007 года, генеральный консул США в Стамбуле Дебора Джонс останавливается на встрече Динка с представителями Комиссии США по международной религиозной свободе.
Говоря о статусе национальных меньшинств, а также вопросах религии, Динк заявил, что свобода религии в Турции лежит как бы на поверхности - церкви, школы не запрещены. Однако этот тип свободы вводит в заблуждение. «Это похоже на птицу, которая теоретически, может свободно летать, не считая того, что у нее сломаны крылья», - подчеркнул Динк.
Комментируя намерение Турции вступить в Евросоюз, Динк отметил, что процесс затягивается из-за того, что «основан на страхе, а не на готовности страны к вступлению в ЕС».
Грант Динк назвал Партию справедливости и развития истинным образцом секулярной системы правления.
«Истинный секуляризм в Турции может быть достигнут за счет свободы разных религий. Мы движемся к демократизации через секуляризм. С этой точки зрения Турция могла бы быть хорошим примером для своих соседей», - заявил он.
Динк отметил, что исторически негативные моменты, связанные с отношением к христианам, основаны не на различии в религии, а на национализме.