Մարդիկ կապիկների հետ ընդհանուր ժեստերի լեզու ունեն եւ քաջատեղյակ են վայրի շիմպանզեների եւ բոնոբոների կողմից օգտագործվող նշաններին։ Այս եզրակացություններին են հանգել Շոտլանդիայի Սենտ Էնդրյուս համալսարանի գիտնականները:
Մի խումբ գիտնականներ երկար տարիներ են անցկացրել՝ դիտարկելով վայրի շիմպանզեներին։ Նրանք պարզել են, որ մեծ կապիկները օգտագործում են ավելի քան 80 ժեստերի «լեզուն», որոնցից յուրաքանչյուրը հաղորդագրություն է փոխանցում խմբի մեկ այլ անդամին:
Հաղորդագրություններից բերանը շոյելը նշանակում է «տուր ինձ այս կերակուրը», իսկ տերեւից ատամներով շերտեր պոկելը սիրախաղի ազդանշան է:
Հետազոտողները մարդկանց ցույց են տվել այս ժեստերի հոլովակները եւ խնդրել թարգմանություն ընտրել: Մասնակիցները ավելի քան 50% դեպքերում ճիշտ են մեկնաբանել շիմպանզեի եւ բոնոբոյի ժեստերի իմաստը:
«Արդյունքները մեզ շատ զարմացրին։ Պարզվում է, որ մենք բոլորս կարող ենք դա անել գրեթե բնազդաբար», - ասել են հետազոտողները:
Ամենայն հավանականությամբ, մեր վերջին ընդհանուր նախնին շիմպանզեների հետ շփվելու համար օգտագործել է նմանատիպ նշաններ: Նրանք «ժեստերի ընդհանուր բառապաշար ունեն մեծ կապիկների բոլոր տեսակների համար, ներառյալ մարդկանց»:

Люди имеют общий язык жестов с другими обезьянами и хорошо понимают знаки, которыми общаются дикие шимпанзе и бонобо. К таким выводам пришли исследователи из Сент-Эндрюсского университета в Шотландии.
Группа ученых провела много лет, наблюдая за дикими шимпанзе. Они обнаружили, что человекообразные обезьяны используют «лексикон» из более чем 80 жестов, каждый из которых передает сообщение другому члену группы.
Такие сообщения, как «приведите меня в порядок», передаются долгим царапающим движением, поглаживание рта означает «дай мне эту еду», а отрывание полосок от листа зубами — сигнал флирта.
Ученые показывали отрывки видео с этими жестами людям и просили их выбрать вариант перевода. Участники правильно интерпретировали смысл жестикуляции шимпанзе и бонобо более чем в 50% случаев.
«Результаты нас очень удивили. Оказывается, мы все можем делать это почти инстинктивно», — говорят исследователи.
Скорее всего, наш последний общий предок с шимпанзе использовал похожие знаки для общения. Они составляют «общий словарь жестов для всех видов человекообразных обезьян, включая нас самих».