2022 թ. դեկտեմբերի սկզբից Եվրոպական Միությունն ուշադիր հետևում է Լաչինի միջանցքի երկայնքով և դրա շուրջ տեղի ունեցող իրադարձություններին և դրանց մարդասիրական հետևանքներին։ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Ժոզեպ Բորելը մշտական կապի մեջ է երկու կողմերի արտաքին գործերի նախարարների հետ: Կողմերի հետ սերտ կապի մեջ է նաև Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ասսիտա Կանկոյի՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ պաշտոնական հարցմանը Ժոզեպ Բորելի պատասխանում:
«ԵՄ-ն Ադրբեջանին կոչ է արել իր իրավասության սահմաններում միջոցներ ձեռնարկել՝ միջանցքով տեղաշարժվելու ազատությունն ու անվտանգությունն ապահովելու համար՝ համաձայն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից բխող իր պարտավորությունների», - նշված է փաստաթղթում:
Ժոզեպ Բորելը հիշեցնում է, որ Պրահայում 2022 թ. հոկտեմբերի 6-ին ձեռք բերված համաձայնագրի շրջանակներում Հայաստանում երկու ամսով տեղակայվել էր ԵՄ առաքելություն, որն իր գործունեությունն ավարտել էր 2022 թ. դեկտեմբերի 19-ին:
Անդրադարձ է կատարվում նաև ԵՄ նոր դիտորդական առաքելության տեղակայմանը:
«ԵՄ-ն սկսել է ներգրավվածության նոր փուլ՝ որոշելով, ի պատասխան Հայաստանի դիմումի, Հայաստանում տեղակայել Եվրոպական Միության քաղաքացիական առաքելություն՝ Անվտանգության և պաշտպանության ընդհանուր քաղաքականության շրջանակներում: Առաքելության նպատակն է նպաստել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում կայունությանը, տեղում վստահության ամրապնդմանը և պայմաններ ապահովել, որոնք կնպաստեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին, որոնց աջակցում է ԵՄ-ն», - ասված է փաստաթղթում:
Բորելը նաև անդրադարձել է ԵԽ պատգամավորի հարցման մեջ Ադրբեջանի իշխանությունների նկատմամբ սահմանափակող միջոցների կիրառման վերաբերյալ հարցին:
«Պատժամիջոցները ԵՄ-ի ընդամենը մեկ գործիք են Արտաքին և անվտանգության ընդհանուր քաղաքականության նպատակներն առաջ մղելու համար, և այս դեպքում դրանք չեն դիտարկվում: Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ԵՄ-ի ջանքերը կենտրոնացած են երկխոսության միջոցով լուծումների հասնելու վրա, ինչին երկու երկրների ղեկավարներն էլ հայտնել են իրենց հանձնառությունը», - եզրափակել է Ժոզեպ Բորելը։

Since the beginning of December 2022, the EU has been closely following the developments along and around the Lachin corridor and their humanitarian implications.
High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission Josep Borrell is in regular contact with the foreign ministers of both sides.
EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Toivo Klaar also remains in close contact with both sides.
Borrell said the aforementioned in response to the official inquiry from Member of the European Parliament Assita Kanko regarding the blocking of the Lachin corridor, Armenpress reported.
“Since the beginning of December 2022, the EU has been closely following the developments along and around the Lachin Corridor and their humanitarian implications.
High Representative/Vice-President Borrell is in regular contact with the Foreign Ministers of both sides. EU Special Representative Klaar also remains in close contact with both sides.
The EU has called on Azerbaijan to take the measures that are within its jurisdiction to ensure freedom and security of movement along the corridor, in line with its obligations deriving from the trilateral statement of 9 November 2020.
In accordance with the agreement reached in Prague on 6 October 2022, the EU Monitoring Capacity was deployed to Armenia for a maximum of two months and completed its activities on 19 December 2022.
The EU has started a new phase of engagement with the decision to establish, in response to Armenia’s request, a civilian European Union mission in Armenia (EUMA) under the Common Security and Defence Policy (CSDP).
The objective of the mission is to contribute to stability in the border areas of Armenia, build confidence on the ground, and ensure an environment conducive to normalisation efforts between Armenia and Azerbaijan supported by the EU.
Sanctions are only one of the EU’s tools to promote the objectives of the Common Foreign and Security Policy and are not being considered in this case.
The EU’s efforts with Armenia and Azerbaijan are focused on achieving solutions through dialogue, to which the leaders of both countries have expressed their commitment,” Borrell said.