Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է վարչապետի աշխատակազմից։
Զրուցակիցները քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակը:
Էմանուել Մակրոնն ընդգծել է Լաչինի միջանցքի անխափան գործունեության կարեւորությունը եւ նշել Ֆրանսիայի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու նպաստել այդ խնդրի լուծմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման, ԼՂ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության եւ անվտանգության, Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեության շուրջ:

Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with French President Emmanuel Macron, according to the Prime Minister's press service.
The interlocutors discussed the difficult humanitarian situation in Nagorno-Karabakh resulted by Azerbaijan's blocking of the Lachin Corridor.
Emmanuel Macron emphasized the importance of the uninterrupted operation of the Lachin Corridor and underlined France's readiness to continue contributing to the solution of this problem.
The interlocutors exchanged ideas on the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, the protection of the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh, and the activities of the EU civilian mission in Armenia.