Իշխանություն-Հայ ազգային կոնգրես երկխոսությունը մղվել է երկրորդ պլան եւ ակնհայտ է, որ չի կարող ծառայել որպես երկրի առջեւ ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման միջոց։ Այսօր` սեպտեմբերի 19-ին, տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Հայ ազգային կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը։
Նրա խոսքով, իշխանությունների ներկայիս պահվածքը ցույց է տալիս, որ նրանք կատարել են բոլոր զիջումները եւ չի կարծում, թե նոր զիջումների գնան։ «Դժվար թե իշխանությունները սթափվեն և գնան նոր զիջումների, իշխանության կողմից նոր զիջումներ չեն լինի, քանի դեռ ժողովուրդն իր ճնշումներով նրան չի մղի նման գործողությունների։ Իսկ ժողովրդին այլ բան չի մնում, քան ընդվզել»,- նկատեց նա՝ հավելելով, որ երկխոսության միջոցով խնդիրները լուծելու համար շատ քիչ ժամանակ է մնացել։
Ամփոփելով՝ Զուրաբյանն անդրադարձավ անկախության 20-ամյակի տարեդարձի կապակցությամբ Ազգային ժողովում այսօր կայանալիք ընդունելությանը. նրա խոսքով, ՀԱԿ ներկայացուցիչներ այսօր այնտեղ չեն լինի։  «Ավազակապետերի հետ ի՞նչ խրախճանքի կարելի է մասնակցել, ավազակապետերի հետ կարելի է բանակցել միայն երկիրն իրենց իսկ լծից ազատելու շուրջ»,- ընդգծեց ՀԱԿ ներկայացուցիչը՝ ավելացնելով, որ չեն մասնակցի նաեւ տոնական  զորահանդեսին, եւ դրան ներկա կլինեին, եթե այն ընդուներ անձամբ ՀԱԿ առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը։
Նշենք, որ երխոսությունը ՀԱԿ-ի կողմից առկախվել էր դեռ օգոստոսին։ Կառույցը հայտարարել էր, որ այն կվերսկսի միայն ՀԱԿ ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանի ազատարձակումից հետո (ՀԱԿ-ը նրան քաղբանտարկյալ է համարում)։Նշենք նաեւ, որ Հայաստանի անկախության 20-ամյակին նվիրված զորահանդեսը Հանրապետության հրապարակում տեղի կունենա սեպտեմբերի 21-ին։

Диалог между властями и оппозиционным Армянским национальным конгрессом (АНК) отошел на второй план, и очевидно уже не может послужить механизмом преодоления вызовов стоящих перед страной. Об этом на пресс-конференции 19 сентябре заявил координатор офиса Армянского национального конгресса Левон Зурабян.
По его словам, поведение властей свидетельствует о том, что они уже пошли на все возможные уступки, и вряд ли пойдут на новые. «Вряд ли власти протрезвеют и пойдут на новые уступки. Уступки не последуют, пока народ не надавит и не заставит предпринять новые шаги. Народу не остается ничего другого, кроме как сопротивляться»,- заявил он, добавив, что для решения проблем путем диалога осталось очень мало времени.
Резюмируя, Зурабян коснулся приема, посвященного 20-летней годовщине независимости Армении организованного в парламенте, отметив, что члены АНК не будут присутствовать на торжестве. «Как можно участвовать в праздновании вместе с руководителями бандократического режима? С ними можно только лишь вести переговоры об освобождении страны от их режима»,- подчеркнул он, добавив, что члены АНК также не намерены присутствовать на параде.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, АНК приостановил свое участие в переговорах власть-оппозиция и вернется к диалогу только после изменения меры пресечения оппозиционному активисту Тиграну Аракеляну, которого Конгресс считает политзаключенным.