Ռոքֆելլերի համալսարանի գիտնականները ուսումնասիրել են մրջյունների մի խմբի, որոնք, հակառակ այս միջատների մասին տարածված կարծիքի, բացարձակապես չեն ցանկանում աշխատել: Փորձագետները պարզել են, թե որտեղից է վարքի նման փոփոխությունը։
Աշխատասեր է՝ ինչպես մրջյունը։ Մենք հաճախ այսպես ենք բնութագրում մեր գործընկերներին, ծանոթներին, որոնք աչքի են ընկնում «աշխատասիրությամբ»։ Բայց պարզում է, որ ոչ բոլոր մրջյուններն են հավասարապես պատրաստ աշխատել իրենց համայնքի եղբայրների հետ: Նման մակաբուծող արարածների ուսումնասիրության արդյունքները ամերիկյան գիտնականների թիմը հրապարակել է Current Biology ամսագրում։
Ooceraea biroi մրջյունների գաղութում մասնագետները հայտնաբերել են արարածներ, որոնք մուտացիայի արդյունքում փոխվել են ինչպես արտաքինով, այնպես էլ վարքագծով: Մուտանտները թեւեր ունեն եւ մեծ աչքեր:
Ամենից հաճախ նրանք բազմանում են անսեռ կերպով։ Եվ բացարձակապես չեն ցանկանում աշխատել հանուն համայնքի բարօրության: Մուտացիան տեղի է ունենում սուպերգենում, որը միավորում է ավելի քան 200 գեներ, որոնք պատասխանատու են հորմոնների նյութափոխանակության համար: «Կոտրված» գեները սովորաբար փոխանցվում են սերունդներին: Եվ նրանք ակտիվորեն բազմանում են՝ երկու անգամ ավելի արագ, քան մյուս՝ սովորական մրջյունները։
Ճիշտ է, բնությունն այստեղ էլ է կարգավորիչի դերում հանդես գալիս։ Եթե մրջնաբույնի ուժերը չեն բավականացնում կեղծ մայրերի քմահաճույքները սպասարկելու համար, ապա նրանց մի մասը մահանում է սաղմնային վիճակում՝ հարսնյակի փուլում։

Ученые из Университета Рокфеллера провели наблюдение за группой муравьев, которые, вопреки общепринятому мнению об этих насекомых, абсолютно не хотят трудиться. Откуда такое изменение поведения, выяснили эксперты.
Трудолюбивый, как муравей. Так мы часто характеризуем своих коллег, знакомых, отличающихся «трудоголизмом». Но оказалось, не все муравьи одинаково готовы работать наряду с собратьями по колонии. Результаты исследования таких паразитирующих особей огласил в журнале Current Biology коллектив американских ученых
В колонии муравьев Ooceraea biroi эксперты обнаружили особей, которые в результате мутации изменились и внешне, и поведенчески. Мутанты обладают крыльями и имеют крупные глаза.
Чаще всего они размножаются бесполым методом. И совершенно не желают трудиться на благо сообщества. Мутация происходит в супергене, что объединяет свыше 200 генов, отвечающих за метаболизм гормонов. «Сломанные» гены обычно передаются и потомству. А размножаются они активно, вдвое быстрее, чем другие, обычные муравьи.
Правда, природа и тут выступает в качестве регулятора. Если сил муравейника не хватает на обслуживание прихотей псевдо-маток, то часть из них гибнет еще в зародышевом состоянии, на этапе куколки.