ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը մեկնել է Ուկրաինա, որպեսզի Կիեւում հանդիպի Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ, ասել է ՄԱԿ-ի մամուլի քարտուղար Ստեֆան Դյուժարիկը։
«Գլխավոր քարտուղարը հենց նոր ժամանել է Լեհաստան՝ Ուկրաինա մեկնելու ճանապարհին»,- ասվում է Դյուժարիկի հայտարարության մեջ։
Գուտերեշը Կիեւ կժամանի երեքշաբթի ավելի ուշ, իսկ հետո չորեքշաբթի առավոտյան կհանդիպի Զելենսկու հետ՝ «Սեւծովյան հացահատիկային նախաձեռնության (հացահատիկի արտահանման սխեման) շարունակությունը՝ բոլոր առումներով, ինչպես նաեւ այլ համապատասխան հարցեր քննարկելու համար»,- ասել է Գուտերեշի մամուլի քարտուղարը։
Չորեքշաբթի օրը Գուտերեշը պետք է լքի Ուկրաինան, իսկ հաջորդ օրը կվերադառնա Նյու Յորքում գտնվող ՄԱԿ-ի կենտրոնակայան։
Սեւծովյան հացահատիկային նախաձեռնությունը, որը միջնորդները ՄԱԿ-ը եւ Թուրքիան են, անցած տարվա հուլիսին թույլ է տվել հացահատիկ արտահանել Ուկրաինայի երեք նավահանգիստներից: Համաձայնագիրը երկարաձգվել է նոյեմբերին, եւ ժամկետը լրանում է մարտի 18-ին, եթե երկարաձգման շուրջ պայմանավորվածություն ձեռք չբերվի։
Ավելի վաղ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշղլուն հայտարարել էր, որ Անկարան աշխատում է հացահատիկի գործարքը վերականգնելու ուղղությամբ։
Իր հերթին Ռուսաստանը հայտարարել է, որ կհամաձայնի երկարաձգել հացահատիկի գործարքը միայն այն դեպքում, եթե հաշվի առնվեն սեփական գյուղատնտեսական արտադրողների շահերը:

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш отправился в Украину, чтобы встретиться в Киеве с президентом страны Владимиром Зеленским, сообщил пресс-секретарь генсека ООН Стефан Дюжаррик.
«Генеральный секретарь только что прибыл в Польшу по пути в Украину», - говорится в заявлении Дюжаррика.
Гутерриш должен прибыть в Киев позднее во вторник, а затем встретиться с Зеленским в среду утром «для обсуждения продолжения Черноморской зерновой инициативы (схема экспорта зерна) во всех ее аспектах, а также других соответствующих вопросов», сообщил пресс-секретарь Гуттериша.
Гутерриш должен покинуть Украину в среду и вернуться в штаб-квартиру ООН в Нью-Йорке на следующий день.
Черноморская зерновая инициатива, посредниками в которой выступили Организация Объединенных Наций и Турция, в июле прошлого года позволила экспортировать зерно из трех украинских портов. Соглашение было продлено в ноябре и истекает 18 марта, если не будет достигнута договоренность о продлении.
Ранее глава МИД Турции Мевлют Чавушглу заявил, что Анкара работает над возобновлением зерновой сделки.
В свою очередь Россия заявляла, что согласится продлить соглашение по зерну в Черном море только в том случае, если будут учтены интересы ее собственных сельскохозяйственных производителей.