Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը հոկտեմբերի 28-ին ընդունել է Հարավային Կովկասում Եվրոպական Միության հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Եւրամիություն համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորել է Եվրամիության հետ հարաբերությունների ընդլայնումն ու խորացումը` նշելով, որ դա Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն ուղղություններից է: Քննարկվել են «Արեւելյան գործընկերության» նախաձեռնության շրջանակում «Ազատ առեւտրի խորացված եւ համապարփակ համաձայնագրի» կնքմանը, ԵՄ երկրներ մուտքի արտոնագրերի տրամադրման դյուրացմանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաեւ սահմանային անվտանգության ապահովման ենթակառուցվածքների ստեղծման գործում Հայաստանին ԵՄ աջակցության հնարավորությունները: Այդ հարցում կարեւորվել է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության, արդարադատության, ազատության եւ անվտանգության հարցերով ենթակոմիտեի դերը:
Պիտեր Սեմնեբին բարձր է գնահատել Հայաստան-ԵՄ քաղաքական երկխոսության մակարդակը եւ իրականացվող բարեփոխումների ծրագիրը, ինչպես նաեւ պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել սահմանային ենթակառուցվածքների արդիականացման ծրագրին:
Անդրադարձ է եղել նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին, մասնավորապես` հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը եւ ստորագրված արձանագրությունների վավերացմանը: Պիտեր Սեմնեբին կրկնել է ԵՄ դիրքորոշումն այս հարցում` ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը:

Секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян 28-го октября принял делегацию, возглавляемую специальным представителем Евросоюза на Южном Кавказе Питером Семнеби.
Как сообщили Новости Армении — NEWS.am в пресс-службе секретаря Совета национальной безопасности, собеседники обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества Армения-Евросоюз. Артур Багдасарян придал важность расширению и углублению отношений Армении с Евросоюзом, отметив, что это – одно из важнейших направлений внешней политики Армении.
Были обсуждены также вопросы заключения «Углубленного и всеобъемлющего соглашения о свободной торговле» в рамках инициативы «Восточного партнерства», облегчения визового режима для въезда в страны Евросоюза, как и возможности содействия ЕС Армении в деле создания инфраструктур по обеспечению безопасности границ. В этом вопросе была подчеркнута роль подкомиссии по вопросам безопасности, свободы и правосудия, как и сотрудничества ЕС-Армения.
Питер Семнеби высоко оценил уровень политического диалога Армения-Евросоюз и программу осуществляемых реформ. Была высказана готовность содействовать программе обновления инфраструктур границы.
Собеседники обратились также к региональным задачам, в частности, налаживанию армяно-турецких отношений и ратификации подписанных протоколов. Питер Семнеби повторил позицию ЕС в этом вопросе: ЕС готов содействовать урегулированию отношений между двумя странами.