ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Մայք Փենսը շաբաթ օրը հայտարարել է, որ պատմությունը կպահանջի Միացյալ Նահանգների նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփին «պատասխանատվության ենթարկել 2021 թվականին ԱՄՆ Կապիտոլիումի վրա իրակացված հարձակման մեջ ունեցած իր դերի համար», հաղորդում է CNN-ը։
«Նախագահ Թրամփը սխալվեց», - ասել է Փենսը՝ ելույթ ունենալով Վաշինգտոնի Gridiron Dinner ամենամյա ընթրիքի ժամանակ․ դա սպիտակ կոստյումներով գալա է, որը կազմակերպվում է լրագրողների կողմից եւ գրավում է բարձրաստիճան քաղաքական գործիչներին:
«Ես իրավունք չունեի չեղարկել ընտրությունները։ Եվ նրա անխոհեմ խոսքերը վտանգի տակ դրեցին իմ ընտանիքը եւ բոլոր նրանց, ովքեր այդ օրը Կապիտոլիումում էին։ Եվ ես գիտեմ, որ պատմությունը պատասխանատվության կենթարկի Դոնալդ Թրամփին», - Փենսի խոսքերն են մեջբերել ամերիկյան ԶԼՄ-ները:
2021 թվականի հունվարի 6-ին Կապիտոլիում ներխուժած հազարավոր մարդկանցից մի քանիսը կոչ են արել կախաղան հանել Փենսին, ինչն էլ նրան ստիպել է շտապել անվտանգ վայր:
Թրամփն արդեն հայտարարել է 2024 թվականի ընտրություններում նախագահական նոր ժամկետի համար առաջադրվելու իր մտադրության մասին, եւ Փենսն ասել է, որ կարող է վիճարկել հանրապետականների թեկնածության հարցում:
Gridiron Dinner-ը սովորաբար թեթեւ միջոցառում է` էսքիզներով եւ երաժշտությամբ, եւ Փենսը սկզբում փորձում էր զվարճալի լինել, նշում է AFP-ն:
«Ես ամբողջ սրտով, անվերապահորեն կաջակցեմ 2024 թվականի նախագահի հանրապետական թեկնածուին, եթե դա ես լինեմ», - ասել է նա։
Թրամփի հասցեին Փենսի կոշտ արտահայտությունները լիովին անակնկալ են եղել:
«Ես ընթրիքի էի եւ կարող եմ հաստատել, որ Մայք Փենսը, անկասկած, անակնկալի բերեց հանդիսատեսին. շատերի «ծնոտներն ընկել էին»», - թվիթերում գրել է Պետքարտուղարության նախկին պաշտոնյա Մարիամ Մուժիկան:
Նախկին փոխնախագահի խոսքերը, ամենայն հավանականությամբ, կխորացնեն նախկին դաշնակիցների միջեւ տարաձայնությունները, որոնք լարված էին այն ժամանակվանից, երբ Փենսը հրաժարվեց հետ գնալ 2020 թվականի ընտրությունների արդյունքները տապալելու Թրամփի փորձերին:

Бывший вице-президент США Майк Пенс в субботу заявил, что история заставит бывшего президента страны Дональда Трампа «ответить за его роль в нападении на Капитолий США в 2021 году», передает CNN.
«Президент Трамп был неправ», - сказал Пенс в своей речи на ежегодном ужине Gridiron Dinner в Вашингтоне - торжественном вечере в белых костюмах, который устраивается журналистами и привлекает ведущих политиков.
«Я не имел права отменять выборы. А его безрассудные слова поставили под угрозу мою семью и всех, кто был в тот день в Капитолии. И я знаю, что история призовет Дональда Трампа к ответу», - цитируют Пенса американские СМИ.
Некоторые из тысяч людей, штурмовавших Капитолий США 6 января 2021 года, призывали повесить Пенса, что заставило его поспешно укрыться в безопасном месте.
Трамп уже заявил о своем намерении добиваться нового президентского срока на выборах 2024 года, а Пенс сообщил, что может бросить ему вызов в борьбе за республиканскую номинацию.
Ужин Gridiron Dinner - это обычно легкомысленное мероприятие со сценками и музыкальным сопровождением, и Пенс сначала попытался пошутить, отмечает AFP.
«Я буду искренне, безоговорочно поддерживать кандидата от республиканцев на пост президента в 2024 году - если это буду я», - сказал он.
Резкие высказывания Пенса в адрес Трампа оказались абсолютной неожиданностью на торжественном мероприятии.
«Была на ужине и могу подтвердить, что Майк Пенс определенно застал зал врасплох:  у многих отпала челюсть» - написала в Twitter Мэриам Муджика, бывший сотрудник Госдепартамента.
Это высказывание бывшего вице-президента США, вероятно, усилят раскол между бывшими соратниками, которые враждуют с тех пор, как Пенс отказался согласиться с попытками Трампа отменить результаты выборов 2020 года.