Չինաստանի օրենսդիր մարմինը կիրակի օրը պաշտպանության նոր նախարար է նշանակել գեներալ Լի Շանգֆուին, հայտնում է Xinhua լրատվականը։
Երկրի օրենսդիր մարմինը կիրակնօրյա նստաշրջանի ընթացքում միաձայն հաստատել է գեներալ Լի Շանգֆուի նշանակումը։
CNN-ի փոխանցմամբ, արեւմտյան փորձագետները նշում են, որ Վաշինգտոնը ուշադիր հետեւելու է նշանակմանը՝ հաշվի առնելով Լիի կենսագրությունը։
2018 թվականին ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը պատժամիջոցներ է կիրառել Լիիի եւ Չինաստանի սարքավորումների զարգացման դեպարտամենտի նկատմամբ, որը նա այնուհետեւ ղեկավարել է ռուսական զենք գնելու համար, այդ թվում՝ Սու-35 մարտական ​​ինքնաթիռներ եւ Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգեր։
Լի Շանգֆուի՝ պաշտպանության նախարարի պաշտոնում նշանակվելը տեղի է ունենում Պեկինի եւ Վաշինգտոնի միջեւ լարված հարաբերությունների ժամանակաշրջանում:
2016-ին Լին նշանակվել էր Չինաստանի ժողովրդական ազատագրական բանակի Ռազմավարական աջակցության ուժերի հրամանատարի տեղակալ, էլիտար մարմին, որի խնդիրն էր արագացնել Չինաստանի տիեզերական եւ կիբեր ռազմական կարողությունների զարգացումը: Այնուհետեւ նա նշանակվել է Կենտրոնական ռազմական հանձնաժողովի (CMC) սարքավորումների մշակման բաժնի պետ՝ Չինաստանի առաջատար պաշտպանական մարմնի՝ Չինաստանի առաջնորդ Սի Ծինփինի գլխավորությամբ, հաղորդում է Reuters-ը:
Պաշտպանության փորձագետները կարծում են, որ Լիի կենսագրությունը՝ որպես տեխնոկրատ եւ օդատիեզերական ինժեներ, ով աշխատել է Չինաստանի արբանյակային ծրագրի համար, առանցքային դեր կունենա նրա նոր պաշտոնում:

Законодательный орган Китая в воскресенье назначил генерала Ли Шанфу своим новым министром обороны, сообщает Синьхуа.
Законодательный орган страны в ходе воскресной сессии единогласно подтвердил назначение генерала Ли Шанфу.
Западные эксперты отмечают, что за назначением будет пристально следить Вашингтон, учитывая биографию Ли, передает CNN.
В 2018 году администрация бывшего президента США Дональда Трампа ввела санкции против Ли и Департамента развития оборудования Китая, которым он в то время руководил, за покупку российского оружия, включая боевой самолет Су-35 и зенитно-ракетный комплекс С-400.
Его назначение стало одним из целого ряда, утвержденных Всекитайским собранием народных представителей во время воскресного заседания.
Назначение Ли Шанфу на пост министра обороны происходит в период все более напряженных отношений между Пекином и Вашингтоном.
В 2016 году Ли был назначен заместителем командующего новыми на тот момент Силами стратегической поддержки НОАК, элитным органом, которому поручено ускорить развитие космических и кибернетических военных возможностей Китая. Затем он был назначен начальником отдела развития оборудования Центральной военной комиссии (ЦВК), руководящего оборонного органа Китая, возглавляемого лидером страны Си Цзиньпином, сообщает Reuters.
Эксперты в области обороны считают, что история Ли как технократа и аэрокосмического инженера, работавшего в китайской спутниковой программе, сыграет ключевую роль в его новой роли.