Հյուսիսային Կորեան որոշել է «կարեւոր, գործնական» քայլեր ձեռնարկել ռազմական զսպման միջոցների «հարձակողական կիրառման» համար՝ ի պատասխան ԱՄՆ-Հարավային Կորեա առաջիկա համատեղ զորավարժություններին։
Որոշումն ընդունվել է Կորեայի իշխող «Աշխատավորական կուսակցության» (WPK) Կենտրոնական ռազմական հանձնաժողովի ընդլայնված նիստում, որը ղեկավարել է առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը, հայտնում է «Կենտրոնական հեռագրային գործակալությունը» (CTCA):
Երկուշաբթի օրը Վաշինգտոնը եւ Սեուլը պետք է սկսեն 11-օրյա Freedom Shield զորավարժությունները, ինչպես նաեւ լայնածավալ դաշտային զորավարժություններ, որոնք կոչվում են Warrior Shield, հայտնում է Yonhap-ը:
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել եւ ձեռնարկվել են կարեւոր գործնական քայլեր՝ ստեղծված իրավիճակում, երբ ԱՄՆ-ի եւ Հարավային Կորեայի ռազմական սադրանքները հասնում են կարմիր գծին, ավելի արդյունավետ, հզոր եւ հարձակողական ռազմական զսպման ուժի կիրառման շուրջ, ասվում է տարածված հայտարարության մեջ։

Северная Корея решила принять «важные, практические» меры для «наступательного использования» средств военного сдерживания в ответ на предстоящие совместные учения СШа и Южной Кореи.
Решение было принято на расширенном заседании Центральной военной комиссии правящей Трудовой партии Кореи (ТПК) под председательством лидера Ким Чен Ына, сообщает Центральное телеграфное агентство (ЦТАК).
В понедельник Вашингтон и Сеул должны начать 11-дневные учения «Щит свободы» (Freedom Shield), а также масштабные полевые маневры под названием «Щит воина» (Warrior Shield), отмечает Yonhap.
«На встрече были обсуждены и приняты важные практические шаги по более эффективному, мощному и наступательному использованию военного сдерживания страны в условиях нынешней ситуации, когда военные провокации США и Южной Кореи достигают красной черты», - говорится в заявлении, опубликованном ЦТАК.