Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն շնորհակալություն է հայտնել Իրանի իր պաշտոնակցին՝ Էբրահիմ Ռայիսիին, երկու պետությունների ուժեղացված համագործակցության համար, տեղեկացրել է «ԲելՏԱ»-ն։ Թեհրան այցելության ընթացքում եւ Իրանի նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ նա նշել է, որ այս հանդիպումը հնարավոր է դարձել հանրապետության առաջնորդի շնորհիվ։
«Անկեղծ ասեմ, գուցե անգամ իմ պատճառով, Բելառուսի պատճառով է, որ մենք փոքր-ինչ թուլացրել ենք ուշադրությունն Իրանի պետության հանդեպ, մենք պետք է անցնեինք այս փուլը, փուլ, որը, գուցե, այնքան էլ ինտենսիվ հարաբերությունների փուլ չէր։ Այս շրջանը բնութագրվում է նրանով, որ մենք հասկացանք, թե որքան անհրաժեշտ ենք միմյանց, որքան սերտորեն պետք է համագործակցենք այս աշխարհում»,- ավելացրել է Լուկաշենկոն։
Միեւնույն ժամանակ, Ռայիսին նշել է, որ Բելառուսը եւ Իրանը մշտապես ուժեղացնում են իրենց փոխգործակցությունը։ Նա նաեւ ավելացրել է, որ որոշ բեկում է նկատում երկու պետությունների հարաբերություններում։
«Ձեր այցն Իրան լուրջ եւ մեծ ազդակ կհաղորդի մեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը»,- ընդգծել է Ռայիսին։

Президент Белоруссии Александр Лукашенко поблагодарил своего иранского коллегу Ибрахима Раиси за усиление сотрудничества двух государств, передает «БелТА». В ходе визита в Тегеран и встречи с иранским президентом он отметил, что подобное стало возможным благодаря лидеру республики.
«Скажу честно, может быть, даже и по моей причине, по причине Беларуси, мы несколько ослабили внимание к иранскому государству нам нужно было прожить этот период — период, может быть, не столь интенсивных отношений. Этот период характеризуется тем, что мы поняли, насколько мы нужны друг другу, насколько тесно мы должны сотрудничать в этом мире», — добавил Лукашенко.
В то же время Раиси указал, что Белоруссия и Иран постоянно усиливают свое взаимодействие. Он также добавил, что наблюдает определенный прорыв в отношениях двух государств.
«Ваш визит в Иран придаст серьезный большой импульс развитию наших двусторонних отношений», — подчеркнул Раиси.