ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւը հայտարարել է, որ ուկրաինական իշխանությունները «Հյուսիսային հոսք» եւ «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարների վրա ահաբեկչություններ չէին իրականացնի, դա նրանց ոչինչ չէր տա։ Այս մասին նա ասել է «Аргументы и Факты» թերթին տված հարցազրույցում։
«Ձեռնտու՞ են արդյոք պայթյունները Ուկրաինային կամ Գերմանիային։ Կիեւը ոչինչ չի կորցրել եւ չի շահել գազատարի ոչնչացումից»,- ասել է Պատրուշևը։
Նրա կարծիքով՝ Կիեւին «նման դիվերսիաներ պետք չեն», քանի որ այն գտնվում է ԵՄ-ից կախյալ վիճակում եւ ավելի շատ «ռազմական եւ այլ օգնության» հույս ունի։

Секретарь Совета безопасности России Николай Патрушев заявил, что властям Украины осуществлять теракты на газопроводах «Северный поток» и «Северный поток — 2» было ни к чему, они от этого ничего не приобрели. Об этом он рассказал в интервью газете «Аргументы и Факты».
«Выгодны ли взрывы Украине или Германии? Киев ничего не потерял и не приобрел от уничтожения газопровода», — сказал Патрушев.
По его мнению, Киеву совершать такие диверсии «ни к чему», так как он находится в зависимой от ЕС позиции «в надежде на увеличение военной и иной помощи».