Հարավային Կորեան եւ ԱՄՆ-ն հինգ տարում առաջին անգամ կիրականացնեն Ssangyong լայնածավալ դեսանտային զորավարժությունները՝ դաշնակիցների դաշտային զորավարժանքների շրջանակում, տեղեկացրել է «Ռյոնհափ» գործակալությունը՝ հղում կատարելով Հարավային Կորեայի ՌԾՈւ-ին։
Ssangyong զորավարժությունները մեկնարկելու են երկուշաբթի, մարտի 20-ին։ Դրանք տեղի են ունենալու առաջին անգամ 2018-ից ի վեր։ Այս անգամ դրանց մասնակցելու են դեսանտային 30 նավեր, ներառյալ դաշնակիցների դեսանտա-գրոհային նավերը, 70 ինքնաթիռներ, ներառյալ F-35B կործանիչները, AH-64 Apache հարվածային ուղղաթիռները, ինչպես նաեւ մոտ 50 դեսանտային մեքենաներ։ Կփորձարկվեն արտակարգ իրավիճակների, ականազերծման, ցամաքում սպառնալիքի վերացման, դեսանտի իջեցման վայրում կրակային աջակցության եւ օդից ու ծովից դեսանտային գործողությունների սցենարներ։
«Առաջիկա զորավարժությունները կցուցադրեն հարավկորեա-ամերիկյան դաշինքի կամքը «ուժի միջոցով խաղաղության հասնելու» գործում, եւ մենք էլ ավելի կամրապնդենք միավորված պաշտպանական դիրքը Հարավային Կորեայի պաշտպանության համար»,- ասել են Հարավային Կորեայի ծովային հետեւազորում։
Տեղեկացվել է, որ զորավարժություններին առաջին անգամ կմասնակցեն բրիտանական ծովային հետեւազորի մոտ 40 զինծառայողներ, իսկ Ավստրալիայի, Ֆրանսիայի եւ Ֆիլիպինների անձնակազմերը կմասնակցեն որպես դիտորդներ։ Նախկինում Ավստրալիայի եւ Նոր Զելանդիայի զինծառայողները մասնակցում էին Ssangyong զորավարժություններին։
Հյուսիսային Կորեան խիստ քննադատում է Սեուլի եւ Վաշինգտոնի զորավարժությունները։ Կորեայի Աշխատանքային կուսակցության Կենտկոմի բաժնի վարիչի տեղակալ եւ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի քույրը՝ Յո Չժոնը խոստացել է «ցնցող» պատասխան միջոցներ, եթե ԱՄՆ-ը եւ Հարավային Կորեան շարունակեն ռազմական ակտիվությունը տարածաշրջանում, եւ հայտարարել է, որ Փհենյանը համապատասխան քայլեր կձեռնարկի, եթե ԱՄՆ-ի ռազմավարական հարվածային միջոցների տեղաշարժը Կորեական թերակղզում գնահատվի որպես ուղղակի կամ անուղղակի սպառնալիք Հյուսիսային Կորեային։

Южная Корея и США впервые за пять лет проведут крупномасштабные десантные учения Ssangyong в рамках крупных полевых учений союзников, передает агентство Рёнхап со ссылкой на ВМС Южной Кореи.
Учения Ssangyong стартуют в понедельник, 20 марта. Они проводятся впервые с 2018 года. В этот раз для участия в них задействуют десант, 30 судов, включая десантно-штурмовые корабли союзников, 70 самолетов, включая истребители F-35B, ударные вертолеты AH-64 Apache, а также около 50 десантных машин. Будут отрабатываться сценарии чрезвычайных ситуаций, разминирования, устранения элементов угрозы на суше, оказания огневой поддержки в местах высадки десанта и проведение десантных операций с воздуха и моря.
«Предстоящие учения продемонстрируют волю южнокорейско-американского альянса к достижению «мира через силу», и мы еще больше укрепим объединенную оборонительную позицию для защиты Южной Кореи», - заявили в морской пехоте Южной Кореи.
Сообщается, что в учениях также впервые примут участие около 40 военнослужащих британской морской пехоты, а личный состав из Австралии, Франции и Филиппин будет участвовать в качестве наблюдателей. В прошлом военнослужащие из Австралии и Новой Зеландии принимали участие в учениях Ssangyong.
Северная Корея резко критикует военные учения Сеула и Вашингтона. Замглавы отдела ЦК Трудовой партии Кореи и сестра лидера КНДР Ким Чен Ына Ким Ё Чжон обещала "ошеломляющие" ответные меры, если США и Южная Корея продолжат военную активность в регионе и заявила, что что Пхеньян примет соответствующие шаги, если передвижения стратегических ударных средств США в районе Корейского полуострова будут расценены как прямая или косвенная угроза КНДР.