Այսօր, հոկտեմբերի 28-ին, Ուկրաինայի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով է մտել ` Դնեպրոպետրովսկի բնակիչ, ծնունդով ադրբեջանցի` Զաուր Աբասով Ջավանշիր-օղլու ոչ լռիվ փաստաթղթերով մի փաթեթ, նախագահի թեկնածություն առաջադրելու համար:
Նշված փաստը ակնհայտ զարմանք է պատճառել Ուկրաինայի ԶԼՄ-ին եւ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին, որոնք չեն հասկանում, թե «Ժողովրդական» կուսակցությունը չգիտես ինչու առաջադրում է ոմն Ջավանշիր –օղլու նախագահական թեկնածությունը, որը ժամանակավորապես գործազուրկ է:
Երեւի թե փնտրելով հավելյալ տեղեկություններ խորհրդավոր թեկնածուի վերաբերյալ` for-ua.com-ը պարզաբանել է մի քանի հետաքրքիր մանրամասնություններ Աբասովի քաղաքական գործունեության վերաբերյալ: Աղբյուրի տվյալներով` 2002 թվականին Գերագույն Ռադայի ընտրությունների ժամանակ, դեռ անկուսակցական Զաուր Աբասով Ջավանշիր-օղլին, որը ժամանակավորապես չի աշխատում, դրել էր իր պատգամավորական թեկնածությունը միամանդանտ N35 օկրուգում, որպես ինքնառաջադրում եւ հավաքել է 0,1 տոկոս ձայն:
Հատկանշական է նաեւ այն փաստը, որ Աբասովը, ներկայացնելով իր փաստաթուղթը կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահին, նրա ազգանունը սխալ է նշել`Վլադիմիր Շապովալի փոխարեն նա գրել է Անդրեյ Ստրիժակ (Ուկրաինայի սահմանադրական դատարանի նախագահ):

В Центральную избирательную комиссию Украины сегодня, 28 октября, поступил не полный пакет документов для регистрации кандидатом в президенты от жителя Днепропетровска уроженца Азербайджана Заура Аббасова Джаваншир-оглы, сообщает УНИАН.
Данный факт явно вызвал недоумение у украинских СМИ и ЦИК страны, которые недвусмысленно выражают удивление тем, что «Народная партия» почему-то выдвигает кандидатуру некоего Джаваншир-оглы, который к тому же является временно безработным.
Видимо в поисках дополнительной информации о таинственном кандидате for-ua.com выяснило некоторые интересные подробности политической деятельности Аббасова. По данным источника, на выборах в Верховную Раду 2002 года тогда еще беспартийный Заур Аббасов Джаваншир-оглы, временно неработающий (видимо данная характеристика является постоянной для этого человека), баллотировался кандидатом в депутаты по одномандатному округу №35 как самовыдвиженец и набрал 0,1% голосов.
Примечателен также тот факт, что указывая фамилию председателя Центризбиркома в поданных документах Аббасов назвал неверную фамилию- Андрей Стрижак (глава Конституционного суда Украины), вместо Владимира Шаповала.