Աֆղանստանի հատուկ նշանակության ուժերը «Իսլամական պետության» երկու գրոհային են ոչնչացրել և ևս մեկին ձերբակալել կիրակի երկրի արևմուտքում իրականացրած գործողության ընթացքում, տեղեկացնում է The Associated Press-ը՝ հղում անելով Նիմրոզ նահանգի տեղեկատվության ու մշակույթի հարցերով տնօրեն մուֆթի Խաբիբուլա Իլհամին։
Ըստ Իլհամի, Նիմրոզի Սայեդ Աբադ շրջանում թաքստոցի վրա իրականացված մարտարշավը բախում է առաջացրել, որը տևել է 30 րոպե։
Նա հայտնել է, որ զինծառայողների և խաղաղ բնակչության շրջանում զոհեր չկան, և որ որոշ ռազմական սարքավորում է առգրավվել։
ԻՊ-ն հաճախակի է դարձրել իր հարձակումներն Աֆղանստանում՝ հարձակվելով ինչպես Թալիբանի պարեկախմբերի, այնպես էլ Աֆղանստանի շիա փոքրամասնության ներկայացուցիչների վրա։ Ուրբաթ օրը հյուսիսային Փարվան նահանգում իրականացրած գործողության ընթացքում անվտանգության ուժերը ԻՊ-ի գրոհային են սպանել։ Նրանք նաև ձերբակալել են երեք կնոջ ու յոթ երեխայի, տեղեկացրել է Փարվանի նահանգապետի ներկայացուցիչը։

Afghanistan’s special forces killed two Islamic State (IS) fighters and arrested a third during an operation in the country’s west on Sunday, a regional official said, AP reported.
The raid on the hideout in the district of Sayed Abad in Nimroz province sparked a clash lasting 30 minutes, said Mufti Habibullah Ilham, the province’s information and culture director.
Ilham said there were no casualties among the troops or civilians and that some military equipment was seized.
IS has increased its attacks in Afghanistan, targeting both Taliban patrols and members of Afghanistan’s Shiite minority. On Friday, security forces killed an IS fighter during an operation in northern Parwan province. They also arrested three women and seven children, said Hikmatullah Shamim, a spokesman for the Parwan governor.