Ադրբեջանում ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների ձերբակալման բազմաթիվ դեպքերը եւ վերջիններիս հանդեպ բանտերում իրականացվող դաժան վերաբերմունքը հայտնվել է ԵԽԽՎ՝ ԶԼՄ-ների ազատության մասին հերթական հաշվետվությունում։
Երկրի օրինապահ մարմինների ներկայացուցիչների դաժանությունը ԶԼՄ ներկայացուցիչների հանդեպ, համաձայն հաշվետվության, մեկ անգամ չէ, որ հաստատվել է։ Մասնավորապես վեհաժողովը օրինակ է բերում բանտում վախճանված քաղբանտարկյալի՝ «Թոլիշի Սադո» թերթի խմբագիր Նովրուզալի Մամեդովի դեպքը։
Մարդու իրավունքների միջազգային ընկերակցությունը հաստատում է, որ լրագրողը բանտում բազմաթիվ կտտանքների է ենթարկվել։ Մամեդովի առողջական ծանր իրավիճակի մասին հայտարարել են միանգամից մի քանի միջազգային կազմակերպություններ, սակայն անհապաղ բժշկական օգնության բացակայության պայմաններում լրագրողն, ի վերջո, մահացել է, ասվում է հաշվետվության մեջ։
ԵԱՀԿ ուշադրությունից չի վրիպել նաեւ լրագրողների ազատության եւ անվտանգության ինստիտուտի տնօրեն Էնիմոն Հուսեյնովի հետ կատարված միջադեպը։ 2008թ. հունիսի 14-ին ոստիկանության գործողությունների արդյունքում վերջինս լուրջ վնասվածքներ էր ստացել։
Ինչպես հայտնում են հաշվետվության հեղինակները, մյուս չբացահայտված դեպքը կապված է «Մոնիտոր» ամսագրի խմբագիր եւ երկրում ժողովրդավարության զարգացման կողմնակից Էլմար Հուսեյնովի հետ, ով սպանվել էր իր բնակարանի շեմին։ Լրագրողի մահվան հանգամանքները պարզվեցին շնորհիվ «Реальный Азербайджан» թերթում տպագրված հոդվածի, համաձայն որի լրագրողի սպանությունը մի քանի բարձրաստիճան դեմքերի պատվերով է իրականացվել։ Որոշ ժամանակ անց թերթի գլխավոր խմբագիր եւ հոդվածի հեղինակ Էյնուլլա Ֆաթուլլաեւը ահաբեկչության, հարկերից խուսափելու, ազգերի միջեւ թշնամություն հրահրելու մեղադրանքով ձերբակալվել էր։ Նրան դատապարտել էին 8.5 տարվա ազատազրկման։
2009 թվականին, սեպտեմբերի 24-ին, թերթերի համաշխարհային ասոցիացիան եւ նրանց լրատվական գործընկերները (WAN-IFRA) դիմել են Ադրբեջանի ղեկավարությանը` երկրի բանտերից խմբագիրների, լրագրողների եւ բլոգերների ազատման պահանջով:
Կազմակերպությունների տվյալներով, նրանց մեծամասնությունը ձերբակալվել է երկրի ղեկավարությանը քննադատելու համար, եւ ահազանգել է «Ադրբեջանի տեղեկատվական ոլորտում վախի մթնոլորտի ու մեթոդիկայի մասին, որն այստեղ լայն տարածում ունի»:

Многочисленные случаи арестов представителей средств массовой информации в Азербайджане и факты жестокого обращения с последними в тюрьмах оказались в центре внимания Парламентской Ассамблеи Совета Европы в очередном докладе о свободе СМИ, опубликованном на официальном сайте Ассамблеи.
Жестокость представителей правоохранительных органов страны в отношении представителей масс-медиа, согласно докладу, находила свое подтверждение не единожды. В частности Ассамблея приводит случай скончавшегося в тюрьме политзаключенного, главного редактора газеты «Толиши Садо» Новрузали Мамедова, обвинения против которого, по данным Комитета по защите журналистов, были сфабрикованы.
Международная федерация по правам человека утверждает, что журналист подвергался многочисленным пыткам в тюрьме. О тяжелом состоянии здоровья Мамедова сообщали сразу несколько международных организаций, однако отсутствие необходимой медицинской помощи привело в конце концов к смерти журналиста, говорится в докладе.
Из внимания ПАСЕ не выпал также инцидент с директором Института свободы и безопасности репортеров (ИСБР) Эмином Гусейновым. Последний получил серьезное ранение в результате действий полиции 14 июня 2008 года.
Как отмечают авторы доклада, другое жестокое убийство, на этот раз главного редактора журнала «Монитор» и сторонника развития демократии в стране Эльмара Гусейнова 2 марта 2005 года прямо у порога своей квартиры, так и осталось нераскрытым. Подробности убийства журналиста позже стали известны благодаря статье, напечатанной в газете «Реальный Азербайджан», согласно которому убийство журналиста был заказом неких высокопоставленных должностных лиц. Однако через некоторое время главный редактор газеты и автор статьи Эйнулла Фатуллаев был также арестован по обвинению в угрозе терроризма, уклонении от уплаты налогов и разжигании межнациональной розни, его приговорили был приговорен к 8,5 годам лишения свободы.
С требованием освободить редакторов, журналистов и блоггеров из тюрем страны к властям Азербайджана 24 сентября 2009 обратились Всемирная газетная ассоциация (World Association of Newspapers, WAN) и Всемирная ассоциация газет и информационных партнеров (WAN-IFRA). По данным организаций, большинство из них арестованы за критику в адрес властей страны, и выражают тревогу за «атмосферу и методики запугивания в медиа-среде Азербайджана, которое имеет здесь широкое распространение».