Սերբիայի կրթության նախարար Բրանկո Ռուժիչը  կիրակի հրաժարական է տվել  անցյալ շաբաթ տարրական դպրոցում հրաձգությունից հետո, ինչի հետևանքով ութ երեխա է զոհվել և պահնորդը, հաղորդում է Reuters-ը։
Երկիրը շոկի ու սգի մեջ է երկու հրաձգությունների պատճառով, չորեքշաբթի մայրաքաղաքի դպրոցներից մեկում կատարված սպանդի և հինգշաբթի քաղաքից դուրս տեղի ունեցած անկարգությունների, ինչի հետևանքով ևս 8 մարդ էր զոհվել։
Երկու գործով կասկածյալները՝ 13-ամյա տղան և 20-ամյա տղամարդը, կալանքի տակ  են։
Ընդդիմադիր կուսակցությունները, որոնք վարչապետ Բռնաբիչի կառավարությանը մեղադրում են երկու անկարգությունը կանխելու անկարողության մեջ, իրենց կողմնակիցներին կոչ են արել միանալ երկուշաբթի երեկոյան Բելգրադում կայանալիք հակակառավարական երթին։ Բացի այդ նրանք պահանջում էին Ռուժիչի հրաժարականը։

Serbia's Education Minister Branko Ruzic resigned on Sunday over last week's shooting at an elementary school in which eight children and a security guard were killed, amid public anger over that and another mass shooting just a day later, Reuters reported.
The country is in shock and mourning over the two shootings: the school massacre in the capital on Wednesday and a rampage outside the city on Thursday in which eight people died.
The suspects in both cases—respectively a 13-year-old boy and a 20-year-old man—are in custody.
Serbia’s opposition parties, who blame Prime Minister Ana Brnabic's government for failing to prevent the two rampages, have called on supporters to join an anti-government march on Monday evening in Belgrade. They demanded Ruzic's resignation, among other things.