Ռուսաստանը եւ Էկվադորը դարձել են ռազմավարական ընկերներ՝ համապատասխան հռչակագրին, որ այսօր ստորագրել են երկու երկրների նախագահները։
Փաստաթուղթը ենթադրում է համագործակցություն քաղաքականության, բիզնեսի, շրջակա միջավայրի, կրթության, գիտության եւ տուրիզմի ոլորտներում։ Փաստաթուղթը նաեւ նախատեսում է երկու երկրների միջեւ փոխգործակցություն՝ ՄԱԿ-ի շրջանակներում։
Բացի այդ, կողմերը ստորագրել են նաեւ պայմանագիր՝ Էկվադորին երկու ռազմափոխադրիչ ուղղաթիռներ վաճառելու մասին։ Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը Կրեմլում իր գործընկերոջ՝ Ռաֆայել Կոռեայի հետ բանակցություններից հետո հայտարարել է, թե այս պայմանագիրը ռազմատեխնիկական համագործակցության ընդամենը սկիզբն է։

Россия и Эквадор стали стратегическими партнерами. Соответствующую Декларацию подписали сегодня президенты двух стран.
Документ подразумевает сотрудничество в области политики и безопасности, охраны окружающей среды, области образования, науки и туризма. Документ также учитывает взаимодействие двух стран в рамках ООН.
Кроме того, стороны подписали контракт на поставку Эквадору двух российских военно-транспортных вертолетов. Президент России Дмитрий Медведев после переговоров в Кремле в эквадорским коллегой Рафаэлем Корреа заявил, что этот контракт — только начало взаимодействия двух стран в военно-технической области.