Իռլանդիայի իշխանությունները որոշել են մարդկանց նախազգուշացնել ալկոհոլի վնասների մասին շշերի վրա մակնիշավորում մտցնելու օգնությամբ։ Գնորդներին կտեղեկացնեն բարձր կալորիականության, քաղցկեղի եւ լյարդի հիվանդությունների հավանականության, ինչպես նաեւ հղիների համար վտանգավոր լինելու մասին։ Մակնիշավորումն ալկոհոլային արտադրանքի վրա կմտցվի 2026թ. գարնանը, գրել է The Guardian-ը։
Նման նախազգուշական տեղեկություն կտեղադրվի նաեւ փաբերում եւ այլ վայրերում, որտեղ վաճառում եւ օգտագործում են ալկոհոլ։
«Այդ տեղեկության շնորհիվ մենք կկարողանանք ընդունել հիմնավորված որոշում ալկոհոլի սպառման մասին։ Այլ ըմպելիքների եւ սննդամթերքների պիտակներին արդեն կան տվյալներ առողջությանը հասցվող վնասի մասին։ Այդ օրենքը ալկոհոլային արտադրանի մակնիշավորումը կհամապատասխանեցնի գոյություն ունեցող նորմերին»,- ասել է Իռլանդիայի առողջապահության նախարար Սթիվեն Դոնելին։

Власти Ирландии решили предупреждать людей о вреде алкоголя с помощью маркировки на этикетках бутылок и банок. Покупателям сообщат о высокой калорийности, риске рака и заболеваний печени, а также опасности для беременных. Маркировка на алкогольной продукции появится весной 2026 года, пишет The Guardian.
Такую же предупреждающую информацию будут размещать в пабах и других местах, где продают и употребляют алкоголь.
«Благодаря этой информации мы сможем принять обоснованное решение о потреблении алкоголя. На упаковках других напитков и продуктов питания уже есть данные о вреде для здоровья. Этот закон приводит маркировку алкогольной продукции в соответствие с существующими нормами», — заявил министр здравоохранения Ирландии Стивен Донелли.