Հայաստանը 450 մլն ռուսական ռուբլի կհատկացնի Եվրասիական վերապահովագրական ընկերության ստեղծմանը։ Այս մասին Ազգային ժողովի նիստում հունիսի 13-ին ասել է էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Այն կստեղծվի ԵԱՏՄ երկրների փոխադարձ եւ արտաքին առեւտրի խթանման համատեղ կորպորատիվ եւ ներդրումային ծրագրերի շրջանակում։ Ընդ որում՝ վերազգային մակարդակով։ Նախարարի խոսքով՝ սա առաջին կազմակերպությունն է, որի գլխավոր գրասենյակը գտնվելու է Երեւանում։ «Դրա ստեղծման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է այն բանով, որ պատժամիջոցների պայմաններում մի շարք միջազգային ապահովագրական գործակալություններ հրաժարվել են վերապահովագրել Ռուսաստանից արտահանվող ապրանքները»,- պարզաբանել է Քերոբյանը։
Կառավարության ներկայացուցչի կարծիքով՝  նոր կազմակերպության ստեղծումը թույլ կտա ստանալ հայկական ապահովագրական գործակալության ռիսկերի վերապահովագրման նոր գործիք։ «Հայաստանը կստանա այդ ընկերության բաժնեթղթերի 3 տոկոսը»,- ավելացրել է նախարարը։

Армения выделит 450 млн. российских рублей на создание Евразийской перестраховочной компании. Об этом на заседании Национального Собрания заявил 13 июня министр экономики Армении Ваан Керобян.
Она создается в рамках совместных кооперативных и инвестиционных программ стимулирования взаимной и внешней торговли стран ЕАЭС. Причем на наднациональном уровне. По словам министра, это первая организация, головной офис которой будет находиться в Ереване. «Необходимость создания обусловлена тем, что в условиях санкций ряд международных страховых агентств отказались перестраховывать товары, экспортируемые из России», - пояснил Керобян.
По мнению представителя Правительства, создание новой организации позволит получить новый инструмент перестраховки рисков армянского страхового агентства. «Армения получит 3% акций данной компании», - добавил глава Минэкономики.