Ամերիկացի ընտրողների կեսից քիչը՝ ընդամենը 38 տոկոսը, ԱՄՆ գործող նախագահ Ջո Բայդենին համարում է ազնիվ եւ վստահելի քաղաքական գործիչ, իսկ հարցվածների 46 տոկոսն այդպես չի կարծում։ Այս մասին հայտնի է դարձել Economist-ի եւ YouGov-ի հարցման արդյունքներով։
2024 թվականի նախագահական ընտրություններում Հանրապետական կուսակցությունից առաջադրված թեկնածու, ԱՄՆ նախկին առաջնորդ Դոնալդ Թրամփին ազնիվ են համարում հարցվածների ավելի քիչ տոկոսը՝ 30 տոկոսը, իսկ կեսից ավելին չի վստահում նախկին նախագահին:
Հարցվածների միայն 12 տոկոսն է նշել Բայդենին որպես շատ ուժեղ առաջնորդ, սակայն 41 տոկոսը նրան շատ թույլ է անվանել: Թրամփի վերաբերյալ այս հարցին հարցվածների 30 տոկոսը պատասխանել է, որ նա ուժեղ առաջնորդ է: 60 տոկոսը վստահ է, որ գործող նախագահը չի վերընտրվի իր պաշտոնում, ընդ որում ՝ 56 տոկոսը կարծում է, որ Թրամփը չի վերադառնա նախագահի աթոռին:
Հարցման արդյունքները ցույց են տվել, որ եթե կուսակցությունների թեկնածուներ դառնան Բայդենն ու Թրամփը, ապա առաջինի օգտին կքվեարկի ընտրողների 38 տոկոսը, իսկ երկրորդի օգտին՝ 39 տոկոսը:

Меньше половины американских избирателей, всего 38 процентов, считают действующего президента США Джо Байдена честным и заслуживающим доверия политиком, а 46 процентов респондентов считают наоборот. Об этом стало известно по результатам опроса Economist и YouGov.
Кандидата на выборах президента в 2024 году от Республиканской партии, бывшего американского лидера Дональда Трампа считают честным еще меньше респондентов — 30 процентов, а больше половины не доверяют экс-президенту.
Также всего 12 процентов опрошенных отметили Байдена как очень сильного лидера, однако 41 процент назвали его очень слабым. На этот вопрос о Трампе 30 процентов опрошенных ответили, что он сильный лидер. 60 процентов уверены, что действующий президент не будет переизбран на свой пост, при этом 56 процентов считают, что Трамп не вернется в президентское кресло.
Результаты опроса показали, что в случае если кандидатами от партий станут Байден и Трамп, то за первого проголосуют 38 процентов избирателей, а за второго 39.