120 հազար արցախցիների ցեղասպանության գնով հայերին փորձում են «թուղթ» վաճառել՝ առանց որեւէ երաշխիքի, օրինակ, որ Բաքուն այն ստորագրելուց հետո կդադարեցնի ագրեսիան։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 15-ին, ԱԺ-ում 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի հաշվետվության քննարկման ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ հաշվի առնելով ստեղծված իրողությունները՝ հայ ժողովրդին մնում է միայն մեկ բան՝ մերժել այդ «թուղթը»։ «Այդ թղթի ստորագրումը մեզ ոչինչ չի տա, այլ հակառակը՝ մենք միայն կկորցնենք։ Այն Հայաստանը, որը «պլանավորված է» այս փաստաթղթով, կենսունակ չէ եւ դատապարտված է ոչնչացման։  Դա է ողջ խնդիրը: Դուք մարդկանց զրկում եք նրանց ապագայից»,-ասաց Վարդանյանը՝ դիմելով քննարկմանը ներկա վարչապետին։
Պատգամավորը նշեց, որ իշխող վերնախավը պարզ հաշվարկ ունի՝ հիմնված 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրմանը հաջորդած իրադարձությունների վրա։ «Այն ժամանակ դուք ստորագրեցիք կապիտուլյացիոն փաստաթուղթը եւ կարողացաք դա մարսել։ Հիմա դուք կարծում եք, որ կարող եք նորի՞ց մարսել։  Դուք կարծում եք, որ կլինեն ինչ-որ ակցիաներ, ընդդիմադիրների մի քանի ելույթներ, եւ դրանով ամեն ինչ կավարտվի, սակայն այդ հաշվարկը սխալ է»,-ասաց Վարդանյանը։

Ценой геноцида 120 тысяч карабахцев нам пытаются продать «бумагу», не предоставляя при этим никаких гарантий. Например, что Баку, после ее подписания, прекратит агрессию. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета на 2022 год заявила 15 июня депутат от оппозиционного блока «Армения» Кристине Варданян.
По словам депутата, с учетом сложившихся реалий, армянскому народу остается только одно – отклонить данную «бумагу» и не допустить ее подписания. «Подписание этой бумаги ничего нам не даст. Наоборот – мы лишь потеряем. Та Армения, которая «запланирована» этим документом, нежизнеспособна и обречена на уничтожение. В этом вся проблема. Вы лишаете людей их будущего», - сказала Варданян, обращаясь к присутствующему в зале премьер-министру.
Депутат отметила, что у правящей элиты простой расчет, основанный на событиях, последовавших за подписанием трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. «Тогда вы подписали капитуляционный документ и сумели это переварить. Сейчас вы считаете, что сможете переварить это вновь. Вы полагаете, что будут какие-то акции, несколько выступлений оппозиционеров, и что на этом все закончится, однако данный расчет неверен», - заверила представитель политической силы, в прошлом году уже провалившей протестное движение.