ԱՄՆ-ն ուժեղացրել է Ռուսաստանի գործողությունների քննադատությունը մարդկանց առեւտրի ոլորտում՝ 2023թ. մարդկանց առեւտրի մասին պետդեպարտամենտի ամենամյա զեկույցում վկայակոչելով Մոսկվայի վերաբերմունքը նորակոչիկների եւ ուկրաինացի երեխաների հետ կապված, տեղեկացրել է «Голос Америки»-ն։
Փաստաթղթի համաձայն՝ Ռուսաստանը մարդկանց առեւտուրը հովանավորող պետությունների ցուցակում է մնում։ Բացի այդ, զեկույցի հեղինակները Ռուսաստանն անվանել են աշխարհի ամենավատ երկրներից մեկն այդ խնդրի լուծման գործում։
Ռուսաստանին նվիրված բաժինը պարունակել է ավելի շատ քննադատություն, քան անցած տարի, Ուկրաինայում ռուս զինվորականների կողմից մարդկանց բռնելու հետ կապված։ Զեկույցում հիշատակվում է նաեւ «հազարավոր ուկրաինացի երեխաների բռնի տեղափոխումը Ռուսաստան», ինչը Միջազգային քրեական դատարանի դատական հետապնդման առարկա է ռուս պաշտոնյաների, ներառյալ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի դեմ։
«Գոյություն ունի պետական քաղաքականություն... ուկրաինացի քաղաքացիների առեւտրի հետ կապված,- նշվել է զեկույցում։- Տեղեկություններ են ստացվել նաեւ այն մասին, որ ռուս պաշտոնատար անձինք հարկադրել են, խաբել կամ ստիպել մեծահասակ օտարերկրյա քաղաքացիներին մասնակցել Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիվ պատերազմին»։
Լրագրողների հետ զրույցում հինգշաբթի օրը զեկույցը մեկնաբանելով՝ պետդեպարտամենտի մարդկանց առեւտրի մոնիթորինգի եւ դրա դեմ պայքարի վարչության հատուկ հանձնարարությունների գծով դեսպան Սինդի Դայերը նշել է, որ Միացյալ Նահանգներն «ակտիվորեն հետեւում է» մարդկանց առեւտրի ոլորտում տիրող իրավիճակին, որն ստեղծվում է Եվրոպայում Ուկրաինա ռուսական ներխուժումից հետո։
Հիշեցնելով, որ 2023թ. մայիսի դրությամբ Ուկրաինայից ռուսական ագրեսիայի հետեւանքով փախել է ավելի քան 8 մլն մարդ, Դայերն ասել է, որ ԱՄՆ-ն «նախկինի պես խորապես մտահոգ է մարդկանց առեւտրով, որին բախվում են Ուկրաինայից փախստականները»։

США усилили свою критику действий России в области торговли людьми, сославшись на обращение Москвы с призывниками и украинскими детьми в ежегодном докладе Государственного департамента о торговле людьми за 2023 год, передает «Голос Америки».
Согласно документу, Россия остается в списке государств-спонсоров торговли людьми. Кроме того, авторы доклада называют Россию одной из худших в мире стран в решении этой проблемы.
Раздел, посвященный России, содержал больше критики, чем в прошлом году, в отношении задержания российскими военными людей в Украине. В докладе также упоминается «насильственное перемещение тысяч украинских детей в Россию», что является предметом судебного преследования Международного уголовного суда против российских чиновников, включая президента Владимира Путина.
«Существует государственная политика...в отношении торговли украинскими гражданами, — говорится в докладе. — Также поступали сообщения о том, что российские официальные лица принуждали, обманывали или принуждали взрослых иностранных граждан участвовать в агрессивной войне России против Украины».
Комментируя в беседе с журналистами опубликованный в четверг доклад, Синди Дайер, посол по особым поручениям Управления Госдепартамента по мониторингу и борьбе с торговлей людьми, отметила, что Соединенные Штаты «активно наблюдают» за ситуацией с торговлей людьми, которая складывается в Европе после начала российского вторжения в Украину.
Напомнив, что по состоянию на май 2023 года из Украины в результате российской агрессии бежали более 8 миллионов человек, Дайер сказала, что США «по-прежнему глубоко обеспокоены торговлей людьми, с которой сталкиваются беженцы из Украины».